Kentdeha – Deha TV Radyo

AŞILAMA TAKVİMİ HAKKINDA YENİ AÇIKLAMA

AŞILAMA TAKVİMİ HAKKINDA YENİ AÇIKLAMA
446 views
05 Ocak 2021 - 11:33

Vatandaşların merakla beklediği Korona virüs aşısı ile ilgili Sağlık Bakanlığı’ndan önemli bir açıklama geldi. Çin’de Sinovac firmasının geliştirdiği aşı hakkında ilk değerlendirme sonuçlarını açıklayan Bakanlık, analizlerin laboratuvarda sürdüğünü belirtti.

Yılbaşından hemen önce Türkiye’ye ulaşan ilk doz aşılar hakkında Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Vatandaşların merakla beklediği aşılama tarihi hakkında henüz net bir tarih verilmezken, Çin’den sipariş edilen aşı üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından laboratuvar çalışmalarının başladığı aktarıldı.

ACİL KULLANIM ONAYI VERİLECEK

Yapılan açıklamada, numunelerin analizlerinin tüm dünyada uygulanmakta olduğu ve rutin kalite kontrollerinin yapıldığı ifade edildi. Yayımlanan açıklamada, “Analizler ile aşının raf ömrü boyunca, firma tarafından tanımlanan koşullarda saklanması ve uygulanması halinde sahip olması beklenen kalite, etkililik ve güvenilirliğinin kontrolü yapılıyor. Analiz sürecinde, aşının formülasyon yapısının değişip değişmediği kontrol ediliyor. Aşının, üretimden gelen özelliklerinin korunduğu, beklenilen etkiye sahip olacağı ve güvenli olduğu bu süreç sonunda tespit ediliyor. En az 14 gün sürecek testlerin ardından uygun bulunması halinde, aşıya TİTCK tarafından “Acil Kullanım Onayı” verilerek kullanıma sunulacak” ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE’DE AŞILAMA NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Çin’den getirilen aşıların 14 günlük testlerin ardından Sağlık Bakanlığı’nın sonuçlara göre “Acil kullanım onayı” vermesi ile ülke genelinde ilk aşılamaların yapılmaya başlaması bekleniyor.