Kentdeha – Deha TV Radyo

PUANI TOPLAYAN İL NORMALLEŞECEK

PUANI TOPLAYAN İL NORMALLEŞECEK
388 views
19 Şubat 2021 - 8:11

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Martta normalleşmeye geçiliyor” açıklamasının ardından takvim merak konusu oldu. Yetkililer, belli kriterler üzerinden her ile puan verileceğini, belli bir puanın üzerinde olanların aşama aşama normalleşeceğini söyledi.

Önceki gün yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Mart ayında normalleşmeye geçiliyor” açıklamasını yaptı. Normalleşmenin hangi kriterlere göre ve nasıl olacağı merak konusu oldu.

4 KRİTERE GÖRE PUAN

İllere 4 kritere göre puan verilecek. Bu toplamda belirlenecek puana göre, salgının ilgili yerleşim yerlerindeki artma, sabit seyretme veya azalma durumları göz önünde bulundurulacak. Bu dört kriter ise İllerdeki 7-14 günlük vaka sayıları, Testte pozitiflik oranları, Yoğun bakım doluluk kapasiteleri ve servislere yeni hasta yatış durumu, İllerdeki aşılama durumu olacak. Azalma eğilimindeki illerde kısıtlamaların aşama aşama gevşetilmesi söz konusu olacakken, belirli aralıklarla yapılacak değerlendirmelerde bir artış eğilimi olması halinde, kısıtlamaların yeniden arttırılması gündeme gelebilecek.

RESTORANLARA 3 TEMEL KURAL

Öte yandan, restoran ve kafelerin açılmasıyla ilgili de 3 temel kuralın belirleyici olacağı belirtildi. Yetkililer, “Bu normale dönüş elbette maske, mesafe, hijyen gibi üç temel kural ile mümkün olacak. Tedbirli yaşantımızdan taviz vermememiz gerekiyor. Örneğin restoranlar açılırsa burada mümkün olduğunca kısa vakit geçirip çıkmalıyız. Kalabalık oluşmamasına dikkat etmeliyiz. HES kodu sorgulaması hem müşteri hem de çalışan sağlığı için uygun olacaktır” dedi.

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al