Kentdeha – Deha TV Radyo

YÜZYÜZE EĞİTİMDE AYRILIK ANKSİYETESİNE DİKKAT!

YÜZYÜZE EĞİTİMDE AYRILIK ANKSİYETESİNE DİKKAT!
2 views
07 Eylül 2021 - 13:10

Çocukların ağlama, aileden ayrılmama gibi tepkiler verebildiğini hatırlatan. Uzmanlar, “Bazı aileler kendi kaygılarını çocuklarına o kadar bulaştırıyorlar ki, kendileri ayrılmadığı için çocuğun bunu yapamayacağına inanıyorlar. Bu yüzden çocukla çok fazla iç içe olup çocuğun özerkleşmesine izin vermiyorlar. Bu tarz durumlarda durum tanımlaması yapmakta fayda var” ifadelerini kullandı.

Çocuklara Durum Tanımlaması Yapılması Gerekiyor

Çocuklara durum tanımlaması yapılması gerektiğini belirten uzmanlar, “Çocuğa okulun durumuyla ilgili bilgi verebiliriz, çocuk okulu gezebilir, tanıyabilir, çocuğun nasıl tepki vereceğini bilmek içinde çocukla ilgilenen her kimse çocuğun duygularını, ihtiyaçlarını düşüncelerini, davranışlarını tanıyor olması gerekli. Çocuğu iyi tanırsak olaylara nasıl tepkiler verdiğini daha iyi anlayabiliriz. Bu da işimizi kolaylaştıracaktır. Bu tarz bir durumda ebeveynlerin yapması gereken şeylerden biri de tutarlı olmak ve çocuğun kaygı ve endişesi karşısında güven vermektir. Çocuk yeni bir ortama girdiği için endişelenebilir. Biz onun bu duygularını koşulsuz bir şekilde kabul edeceğiz. Çocuğa öfkelenmeyeceğiz, bağırmayacağız ya da çocuğu yetersiz hissettirecek durumlarda bulunmamalıyız” diye konuştu.

2’nci sınıf ve sonrası için ağlama, gitmek istememe gibi bir durum yaşandığında da dikkat etmek gerektiğini söyleyen uzmanlar, “Çocuk tekrar kaygılanıyorsa, gitmekte zorlanıyorsa burada durumu biraz daha ciddiye almak gerekiyor. Ayrılık anksiyetesiyle ilgili ya da duygusal bir sorunu olabilir. İnsan olarak bir koşuldan başka bir koşula geçtiğimizde zorlanıyoruz hele ki küçük çocuklar daha çok zorlanır. İnsan mutlaka uyum sağlayacaktır” dedi.

“İnsan İçinde Bulunduğu Koşulların Rengini Alır”

Verilen tepkinin şiddeti ve sıklığının önemli olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Çocuk annesinden ayrıldığında üzüntü ya da öfke tepkisi gösteriyorsa bu kabul edilebilir bir şey. Bu öfke ve üzüntü çok fazla sürüyor, haftalarca devam ediyor ve okula gitmekte direnç gösteriyorsa bu problemdir.

“Ben Buradayım, Ne Zaman İhtiyacın Olursa”

Buradayım demesi gerekir. Bazı çocuklar kendilerini yerlere seriyor. Bazı aileler kendisi mücadele etsin istiyorlar, bu da çocukların daha öfkeli ve daha tepkisel olmasına neden oluyor” diye konuştu.