Kentdeha – Deha TV Radyo

HALKIN VALİSİ RECEP YAZICIOĞLU UNUTULMADI

HALKIN VALİSİ RECEP YAZICIOĞLU UNUTULMADI
5 views
08 Eylül 2021 - 11:12

Vali Recep Yazıcıoğlu Aramızdan Ayrılalı 18 Yıl Oldu

Görev yaptığı dönemde “Süper Vali” ve “Efsane Vali” olarak tanımlanan merhum Recep Yazıcıoğlu, ölümünün 18. yılında anıldı.

Çalışkanlığı ve halka yakınlığıyla görev yaptığı her ilde iz bırakan Recep Yazıcıoğlu, ölümünün üzerinden 18 yıl geçse de hatıraları, görev anlayışı, konuşmaları ve eserleriyle adından söz ettirmeye devam ediyor. Denizli Valiliği yaptığı dönemde Ankara’da geçirdiği trafik kazası sonucu 8 Eylül 2003’te hayatını kaybeden Yazıcıoğlu, her sene Aydın’ın Söke ilçesinde, Asri Mezarlığındaki kabri başında anılıyor.

Yönetim ile Halk Arasındaki Engelleri Kaldırdı

1948 Trabzon doğumlu olan Recep Yazıcıoğlu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuydu. Aydın’da bir süre memurluk yaptıktan sonra başladığı kaymakamlık görevine yıllarca devam etti. Halk ile yönetim arasındaki bürokrasiyi aşmak için “yerinden yönetim” anlayışını benimsedi. Makam odasının kapısına “kapıyı vurmadan girin” yazısı astırdı.

Eğitime, Ulaşıma, Spora ve Doğaya Çok Önem Veriyordu

İmzasını attığı başarılı işler, görevli olduğu şehirleri aştı, devletin en tepesinin dikkatini çekti. Kenan Evren itiraz etse de Turgut Özal onu gencecik yaşında vali yaptı. Henüz 36 yaşında “Türkiye’nin en genç valisi” olarak Tokat’a atandı. Tokat’ta ilk iş olarak eğitime el attı ve bir okul kampanyası başlattı. Devletten para beklemeden, toplamda 4 bin derslikten oluşan okullar yaptırdı. Kampanya o kadar etkili oldu ki Tokat’ta kısa sürede okulsuz köy kalmadı. Yılın bürokratı, artık onun yeni sıfatıydı.

Bir sonraki durağı ise Aydın’dı. Burada makamında oturmak yerine halkın arasına karıştı Yazıcıoğlu. Sağlık ve eğitim reformlarına burada da devam etti. Öyle ki icraatları Devlet Planlama Teşkilatı’na model oluyor, üniversitelerde siyaset bilimi ve ekonomi bölümlerine tez konusu oluyordu.

“Babamı Evde İstiyorum” kampanyası ile kahvehanelere ve sigaraya savaş açtı. Kendisi de spor yapıyor, doğa ile iç içe yaşıyordu. Herkesin yaşamına, inancına saygı duyulması gerektiğini de her fırsatta dile getiriyordu.

Yazıcıoğlu’na göre milli servet toprağın altındaydı, değerlendirilmeliydi.

30 Yıldır Bekleyen Köprüyü 8 Ayda Tamamladı

Recep Yazıcıoğlu başarılı işler yaptıkça adı daha sık duyulmaya başlandı. İzmir ya da İstanbul Valisi olması beklenirken, kendini Erzincan’da buldu. Yeni adresine su ve doğa sporlarını götüren isim olacaktı. Her fırsatta ağaç dikti. 30 yıldır yapılamayan Keban Baraj Gölü Köprüsü’nü 8 ayda bitiren isim oldu. Hakkında yazılan ilk kitabın ismi de Ayşe Kulin imzalı Köprü olacaktı.

5 Temmuz 1993 sabahı Türkiye “Başbağlar katliamı” ile uyanırken, katliamdan hemen sonra köye ilk giden kişi Vali Yazıcıoğlu’ydu. Katledilen 33 kişiyi kendi elleriyle defnetti. Kısa bir süre sonra merkez valiliğine, oradan da Denizli’ye atandı.

Eskişehir-Ankara Yolunda Trafik Kazası Geçirdi

Takvimler 2 Eylül 2003’ü gösterirken hakkında kitaplar yazılan, yaşamı filmlere, dizilere konu olan Denizli Valisi Recep Yazıcıoğlu, Eskişehir-Ankara yolu üzerinde geçirdiği trafik kazası sonucunda bitkisel hayata girdi. 8 Eylül 2003’te ise hayatını kaybetti. Denizli’de düzenlenen cenaze törenine binlerce kişi katılırken Halkın Valisi ölümünün üstünden 18 yıl geçmesine karşın unutulmadı.