Kentdeha – Deha TV Radyo

YKS EK TERCİHLERİ BAŞLADI

YKS EK TERCİHLERİ BAŞLADI
10 views
20 Eylül 2021 - 10:30

2021 YKS Ek Tercihleri 23 Eylül’e Kadar Devam Edecek

İstedikleri üniversite programlarına yerleşemeyen adaylar YKS ek tercihleri için tarih aralığı belli oldu. YKS ikinci tercihleri 20 Eylül saat 10’da başlayacak ve 23 Eylül saat 23.59’da sona erecek. ÖSYM tarafından yapılan bilgilendirmede, “Ek yerleştirme işlemleri, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu, 2021 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile 2021 YKS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu’nda belirtilen kurallar doğrultusunda yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Ek yerleştirme ücretleri, 24 Eylül 2021 tarihi saat 23.59’a kadar yatırılabilecek. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yaptıkları yükseköğretim programları tercihleri geçersiz sayılacak, yerleştirme işlemine alınmayacaktır.

Üniversite Ek Tercihleri Nasıl Yapılır?

2021-YKS Ek Yerleştirme Tercih Bildirimi T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM’nin www.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılabiliyor. Adaylar, mezun oldukları okul türünü, puanlarını göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyecekler. Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını belirleyecekler.

Tercih bildirim işlemi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerde değişiklik yapabiliyor.