Kentdeha – Deha TV Radyo

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN YENİ KARAR

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN YENİ KARAR
12 views
21 Eylül 2021 - 9:05

İki Doz Covid-19 Aşısı Yaptıranlar Temaslı Olduğunda Karantinaya Girmeyecek

Sağlık Bakanlığı “Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon” rehberinde güncelleme yaptı. Buna göre, en az iki doz aşısını yaptırmış veya son 6 ay içerisinde Kovid-19 geçirmiş kişiler, pozitif biriyle temas ettiğinde, HES kodu riskli görünmeyecek ancak Vaka Takip Modülüne temaslı olarak kaydedilecek.

Bu kişiler maske kullanımı, sosyal mesafe, hijyen gibi koruyucu önlemlere uyarak ve kendi semptomlarını da takip ederek günlük yaşamına devam edebilecek.

Herhangi bir semptom gelişmesi durumunda ise aynı gün sağlık kurumuna başvurarak PCR testi yaptıracak.

Semptom gelişmezse temasının 5. gününde PCR testi yaptırma zorunluluğu olacak. PCR testi yaptırmazsa 6. gün HES kodu riskli hale gelecek ve kişi karantinaya alınacak.

PCR testinin pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı rehberine göre tedavi edilecek ve rehbere uygun izolasyon koşullarında takip edilecek.

Testi negatif çıkarsa, sistemdeki kaydı 6. günde sonlandırılacak, izolasyona alınmayacak ve HES kodu riskli duruma gelmeyecek. Ancak bu kişiler, 14 gün boyunca semptomlarını takip edecek ve 14. günün sonuna kadar 65 yaş üzeri veya bakımevi ve huzurevinde kalanlar gibi Kovid-19 açısından riskli gruplara bakım veremeyecek.

Varyantlarla İlgili Güncellemeler

Dünya Sağlık Örgütünce “endişe verici varyant” olarak tanımlanan “Beta”, “Gama” ve “Delta” ile Sağlık Bakanlığınca “tehdit edici varyant” olarak tanımlanan varyantların saptanması durumunda izolasyon süresi 14 gün olacak. Bu kişilerin izolasyonu 14. günün sonunda test yapılmaksızın sonlandırılacak. Bu kişilere, izolasyonun erken sonlandırılması için PCR testi yapılmayacak.

Bakan Koca: 18 Yaş ve Üstünde 2 Doz Aşı Oranı Yüzde 50’yi Geçti

Diğer yandan aşı çalışmaları kesintisiz olarak devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşıda gelinen son durum ile ilgili yaptığı açıklamasında, “18 yaş ve üstü nüfusumuzda en az iki doz aşı olanların oranı yüzde 50’yi geçti. İki doz ve tam doz aşı oranı arttıkça salgına karşı başarımız artacak” dedi.