Kentdeha – Deha TV Radyo

YAZIYOR YAZIYOR – ELVAN ALKAYA, SİNAN KILINÇ (05 EKİM 2021)

YAZIYOR YAZIYOR – ELVAN ALKAYA, SİNAN KILINÇ (05 EKİM 2021)
18 views
05 Ekim 2021 - 13:08

Veteriner Hekimler Elvan Alkaya ve Sinan Kılınç Röportajları

Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde Deha TV’nin sabah programı Yazıyor Yazıyor’a Veteriner Hekimler Elvan Alkaya ve Sinan Kılınç konuk olurken, program sunucusu Birsen Bozkurt’un sorularını yanıtladılar.

Hayvanların çevrenin korunmasında, yaşamın sürmesinde hayati bir rol oynadıklarına dikkat çeken Veteriner Hekimler, Denizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma, Rehabilitasyon Merkezi ve Doğal Yaşam Parkı’nın hizmetlerinin aktarıldığı programda hayvanlara uygulanan kötü muameleye karşı caydırıcı cezaların önemli olduğu vurgulandı.

Birsen Bozkurt: Geldiğimiz noktada hayvanlara karşı gösterilmesi gereken duyarlılık noktasında neredeyiz?

Veteriner Hekim Elvan Alkaya: Can dostlarımıza karşı duyarlılığımız gözle görülür şekilde artmış durumda. Koruyuculuk ve sahiplenmede daha da bilinçli durumdayız. Hayvanlara karşı işlenen şiddete, kötü muameleye göz yummuyoruz. Sahiplenmedeki oranımız ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de artmış durumda.

Birsen Bozkurt: Türkiye’ye örnek olan bir projeyi Denizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma, Rehabilitasyon Merkezi ve Doğal Yaşam Parkı olarak hayata geçirdiniz. Projeden bahseder misiniz?

Veteriner Hekim Elvan Alkaya: 3 aylık çalışma sonucunda ortaya çıkan bir çalışmamız. Öğrencilerin sokak hayvanlarını büyütüp besleyerek, hayvan sevgisini kazanması için başlattığımız “Minik Kalpler Can Dostlarımız için Atıyor” projesi kapsamında gönüllü olan 67 okulumuza köpek kulübesi ve bakımını üstlenecekleri minik dostları hediye edildi.

Programın 2. Bölümüne Veteriner Hekim Sinan Kılınç Konuk Oldu

Birsen Bozkurt: Gerçekleştirilen tedaviler ve cerrahi müdahaleler konusunda bilgi verir misiniz?

Veteriner Hekim Sinan Kılınç: Klinikte sokak hayvanlarının yanı sıra doğadaki diğer canlılara da şefkat elimizi uzatıyoruz. Yaptığımız başarılı operasyonlarla sağlıklarına kavuşan hayvanlarımızı doğal yaşamlarına geri bırakıyoruz. Çoğunlukla sokak hayvanlarımıza yönelik kısırlaştırma operasyonlarını yapıyoruz.

Birsen Bozkurt: Kısırlaştırma da hayvan sahiplerinin ne zaman yapılmalı konusunda tereddütleri bulunuyor. Sizce uygun dönem nedir?

Veteriner Hekim Sinan Kılınç: Bana göre doğru olan bir kez anneliği yaşamasından sonra kısırlaştırma yapılmalıdır. Eğer anneliği yaşamazsa hayvanınız şımarık sorunlu olabilir.