Kentdeha – Deha TV Radyo

GÜNCEL – BURCU AYBEY ÖZSARI (06 EKİM 2021)

GÜNCEL – BURCU AYBEY ÖZSARI (06 EKİM 2021)
13 views
07 Ekim 2021 - 9:15

YARGI REFORMUNDA KADIN VE ÇOCUK HAKLARI

Avukat Burcu Aybey Özsarı Değerlendirdi

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yeni yasama yılının başlaması ile birlikte görüşülecek konular da netlik kazanıyor. Yargı Reformu paketi de görüşülecek konular arasında. Yargı da yapılması beklenen değişiklikler ile birlikte Kadın ve Çocuklar için de değişiklikler söz konusu. Konu ile ilgili Avukat Burcu Aybey Özsarı değerlendirmelerde bulunarak yapılacak düzenlemelerin önemine dikkat çekti. Deha TV ekranlarında yayınlanan Güncel Programında Eylem Şimşek’in sorularını yanıtlayan Avukat Burcu Aybey Özsarı oldu. Avukat Özsarı Mecliste görüşülmesi beklenen 4. ve 5. Yargı reformu paketlerinde kadın ve çocuklar ile ilgili yer alan başlıkları değerlendirdi.

Boşanmış Eşe Karşı İşlenen Suçlar Nitelikli Suç Kapsamına Girecek

Eylem Şimşek: 4. Yargı reformu paketinde yer alan boşanmış eşe karşı işlenen suçları da eşe karşı işlenen suçlarda olduğu gibi nitelikli suç kapsamına alınmasını ve cezasının ağırlaştırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Avukat Burcu Aybey Özsarı: Bizim ceza kanunlarımızda eşe karşı belirli eylemler cezayı arttırıcı neden olarak sayılıyor. Yani cezanın nitelikli hali öldürmek. Müebbet hapis cezası ise onun eşi, çocuğu, altsoy üstsoya karşı yapılması ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası nedenidir. Yaralamanın da eşe karşı işlenmesi çocuğa karşı işlenmesi ağırlaştırıcı neden olarak kabul ediliyordu. Evlilik birliğinin devam ettiği süre içerisinde bu suçun işlenmesi halinde idi. Bir kişi eşini yaraladı böyle olunca boşanmış eşlerin böyle bir koruma zırhı yoktu. Şimdi kanun koyucu işin kapsamını genişleterek boşanmış eşe de bu hakkı verecek. Yani bir kişinin eşini yaraladığında ne ceza alıyorsa boşandığı kişiyi yaraladığında da aynı olacak. Artırım nedeni olarak kanunda bir düzenlemeye gidilecek. Tabii ki toplumun ihtiyaçlarına göre kanun koyucu da şekil alıyor. Keşke cezaya gerek kalmasa ama maalesef gerekiyor ihtiyaç var.

Eylem Şimşek: Çocuklarda cinsel istismarın katalog suçlar arasında yer alması nedeni ile somut delil istenilmesi konusunu nasıl görüyorsunuz?

Avukat Burcu Aybey Özsarı: Henüz yargılama başlamadan önce Savcı iddianameyi hazırlayıp mahkemeye sunmadan önce kişi gözaltına alınıyor. Akabinde savcı tutuklama istediğinde ise mahkeme kararıyla tutuklama oluyor. Tutuklama bu kadar kolay bir şey olmamalı. Yani tutuklama cezalandırma aracı olmamalı çünkü ülkemizde maalesef yargı süreci biraz yavaş işliyor kişinin ilk mahkemeye çıkması 6-7 ayı buluyor belki ilk mahkemede tahliye olacak kişiye 7 ay biz cezaevinde tutuyoruz. Bu evet çok doğru bir şey değil bu anlamda hükümet bazı adımlar attı tutuklama somut delil şartına bağlı. Bunun sadece istismar suçu için değil katalog suçlar geçerli olduğunu da belirteyim. Katalog suçlar da somut deliller olmadan tutuklama kararı veriliyordu ama artık somut delil aranarak tutuklama kararı verilecek. Fakat özellikle belli yaş altında kişi istismara uğradığını söylüyorsa zaten çocuklar için bunun yanlış olması direkt benim alanım değil ama pedagoglar ve psikologlarda bunu sık sık dile getiriyorlar zaten hele ki belli bir yaşa altının böyle bir beyanı yalan beyanı gerçekten çok zor.

Çocuk Mahkemeleri Değişecek

Eylem Şimşek: Çocuk Mahkemelerinin de yapısal olarak değişmesi ve davalar da cübbe giyilmeyecek olması sizce nasıl?

Avukat Burcu Aybey Özsarı: Çocuk mahkemeleri çocukların yargılandığı suça sürüklenen çocuklar diyoruz biz onlara sanık demiyoruz. Denizli’de de bir tane var o da değişecek. Mahkeme ortamı değil de, çocuğun kendini daha rahat hissedeceği bir yer olacak. Yetişkinler bile mahkemeye çıkarken zorlanıyor. Bence güzel ve olması gereken bir konu.