Kentdeha – Deha TV Radyo

YAZIYOR YAZIYOR – GÜLNUR OYMAK (06 EKİM 2021)

YAZIYOR YAZIYOR – GÜLNUR OYMAK (06 EKİM 2021)
15 views
07 Ekim 2021 - 8:45

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Başkanı Gülnur Oymak, Gündemi Değerlendirdi

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Denizli Şubesi Başkanı ve Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Gülnur Oymak, pandemi sürecinde kadına şiddet ve çocuğa karşı cinsel istismarın arttığına dikkat çekerek, koruma durumunun zorlaştığını söyledi.

Deha TV’nin sabah programı Yazıyor Yazıyor’a konuk olan Türk Kadınlar Konseyi Derneği Denizli Şubesi Başkanı ve Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Gülnur Oymak konuk olurken, Program Sunucusu Birsen Bozkurt’un sorularını yanıtladı.

Birsen Bozkurt: Kadın Hakları, kadına karşı şiddetin önlenmesinde kadın derneklerinin mücadelesi sürüyor. Pandemi ile birlikte ev içi şiddet olaylarının arttığını görebiliyoruz. Bu konuda size yansıyan rakamlar vakalar nelerdir?

Gülnur Oymak: 2020 yılı içerisinde Denizli’de 700’e yakın Denizli Barosu’ndan adli yardım talebinde bulunan kadınımız yer alıyor. Her yıl giderek artan rakamlar söz konusu. Pandemi sürecinde kadına şiddet, ev içi şiddet ve çocuğa karşı cinsel istismar arttı ve koruma durumu zorlaştı. Koruyan kanunlarımız var ancak cezaların uygulanması konusunda eksiklik var. Bu konuda yaptırımların ve beklenen düzenlemelerin yasalaşması çok önemli. Bizlerde takipçisiyiz.

Birsen Bozkurt: Kadın-Erkek eşitliği konusunda öne çıkan beklenti ve destekler nelerdir?

Gülnur Oymak: Kadınlarımızın iş hayatına katılabilmeleri kendi ayakları üzerinde durarak, ekonomik özgürlüklerini kazanmaları çok önemli. Sosyal yaşam içerinde yer alarak, kızlarımız eğitim hakkını kullanarak hak ettikleri değeri görebilmeleri gerekiyor. Kadınlarımızın çalışması için çocukları için kreş desteğinin verilmesi şart. Belediyelerimizin bu yönde katkı vermesini istiyoruz. Kadınlarımızı belli bir kalıba sokmaya çalışmamalıyız. Anne mutlu ise çocukta mutludur, eş de mutludur.