Kentdeha – Deha TV Radyo

GÜNCEL – PROF. DR. ORHAN ÖZÇATALBAŞ (11 EKİM 2021)

GÜNCEL – PROF. DR. ORHAN ÖZÇATALBAŞ (11 EKİM 2021)
49 views
12 Ekim 2021 - 8:00

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş Bilgiler Verdi

Son yıllarda artış gösteren kırsal yaşama geri dönüş ile birlikte Kırsal Kalkınma ve Kırsal Turizm konuları da merak ediliyor. Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, Eylem Şimşek’in sorularını yanıtlayarak konu ile ilgili bilgiler verdi.

Özellikle koronavirüs sürecinde kırsal yaşama olan ilgi bir hayli artış gösterdi. Bununla birlikte Kırsal Kalkınma ve Kırsal Turizm de ilgi odağı haline gelmeye başladı. Ancak dünya genelinde büyük öneme sahip olan kırsal kalkınmada en önemli nokta sürdürülebilirlik.

Eylem Şimşek: Kırsal kalkınmanın ne olduğunu anlatabilir misiniz?

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş: Sanayi toplumlarına baktığımız zaman toplumlar yaşamlarını sanayiye ve iş disiplinine odaklı yaşama yönlendirdi. Ancak bugüne geldiğimizde bu yaşam biçimini değiştirmek yönünde bir takım girişimlerde de bulunuldu. Biz tarımsal olarak kalkınmaya eğilirsek kalkınma neyi ifade edere bakarsak birçok parametre var. Rakamsal bir ifade var tabi ama aslında yapısal bir değişimden bahsediyoruz. Bu çerçevede hem yapısal hem sosyoekonomik ve kurumsal yapının kırsalda da yaygınlaşmasından bahsediyoruz.

Eylem Şimşek: Ulusal Kırsal Kalkınma Stratejisi nedir?

Prof. Dr. Özçatalbaş: Türkiye’nin bununla ilişkili temel belgeleri var. Temelde köy ve kenti birlikte planlamak söz konusudur. Köy ve kenti birlikte bir bütünsel içinde ele almak, köy ve kentlerde kaynak dağılımı açısından, gelir dağılımı açısından eşitlemek gibi bir beklenti var ve bu beklenti uluslararası düzeyde de somutlaşmış durumda. Tabi burada artık tüm Dünyada sürdürülebilirlik kavramı da öne çıkmış durumda. Dolayısıyla kalkınma stratejilerini sürdürülebilirliğe odaklamak zorundayız. Bu sürdürülebilirlik noktasında son olarak Paris sözleşmesine Türkiye olarak imza attık. Kalkınmayı sürdürebilmek için birçok madde var ki bunların içerisinde de köy ve kent de var.

Eylem Şimşek: Kırsal turizme dair değerlendirmeleriniz neler?

Prof. Dr. Özçatalbaş: Özellikle koronavirüs ile birlikte kırsal yaşam ve kırsal turizm de ön plana çıkmaya başladı. Kırsal kesimde yapılan turizm de kırsal kalkınmayla da etkileşim halinde. Tarımsal üretim faaliyeti ile ilgili de çaba sarf ediyoruz artık. Kırsal turizm Avrupa’da ve dünyada kırsal turizm 100 yıldan fazla bir süredir uygulanıyor. Tabi, kırsal turizm sadece bir üretim faaliyetinin gerçekleştirilmesi anlamına da gelmiyor. Kırsal alanda yaşayan toplumlar tarafından oluşturulan ve geçmişten devralınan sosyokültürel değerlerle etkileşim halinde olan, o kültürle, o sosyal değerlerle turistlerin buluşması gerekiyor. Kırsal turizm çerçevesi oldukça geniştir. Üretimden, üretimin içinde yer alabilmeye kadar geniş bir çerçeveden söz ediyoruz.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin