Kentdeha – Deha TV Radyo

1 KONU 1 KONUK – HALUK DEĞİRMENCİ (12 EKİM 2021)

1 KONU 1 KONUK – HALUK DEĞİRMENCİ (12 EKİM 2021)
9 views
13 Ekim 2021 - 10:55

Siyaset Yorumcusu Avukat Haluk Değirmenci Eylem Şimşek’in Sorularını Yanıtladı

Ülke ve Denizli gündeminde son günlerde öne çıkan konuları Siyaset yorumcusu Avukat Haluk Değirmenci değerlendirdi. Eylem Şimşek’in sorularını yanıtlayan Değirmenci, yeni Yasama Yılı, CHP Denizli İl Gençlik Kolları Başkanı Tugay Odabaşıoğlu ile ilgili gelişmeler, Paris İklim Anlaşması konularına değindi.

Eylem Şimşek: CHP Denizli İl Gençlik Kolları Başkanı Tugay Odabaşıoğlu’nun tutuklanması ve öncesinde yaşanılan gelişmeleri nasıl değerlendirirsiniz?

Avukat Haluk Değirmenci: Bildiğim kadarıyla 13 gün kadar tutuklu kaldıktan sonra yapılan itirazlar sebebiyle de tahliye edilen ama tutuksuz yargılanması yani yargılama süreci bundan sonra devam edecek bu olayın hem siyasi boyutu hem hukuki boyutu önemli. Cumhurbaşkanlığı makamı biliyorsunuz Türk ceza kanunda ve bundan önceki ceza kanunda özel hükümle Cumhurbaşkanına hakaret ayrı tutulmuş.  Neden? Çünkü Cumhurbaşkanı devletin varlığını ve birliğini bütünlüğünü temsil eden makamdır. Şahıs değil, bu makamın kendisidir orada zaten korunan. Dolayısıyla bu genç arkadaşımız herhalde heyecanına yenik düşmüş olmalı ki bazı cümleleri sarf etti. Bu bir siyaset yöntemi değil buradan da bir kahramanlık çıkmaz, buradan bir sisteme kafa tutan ve o muhalefetin o dik duruşun mükâfatını ayrıca alacağını düşünerek bir siyasi figür olunmaz. Burada sonuç olarak yargılaması devam edecek olayın hukuki boyutu ayrı ama siyasette bu tarz davranış biçimlerinin ben çok hoş olmadığını düşünüyorum. 13 günlük bir tutukluluk halinin sona ermesi ve sonunda hem hukuki hem siyasi zafer kazanılmış gibi böyle bir şey söz konusu değil.

Eylem Şimşek: Yeni Yasama Yılı ve Paris İklim Anlaşması ile ilgili değerlendirmelerinizi öğrenebilir miyiz?

Avukat Haluk Değirmenci: Her sene olduğu gibi yeni yasama dönemi Ekim ayının ilk günü oluyor. Geçen hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi de açıldı. Açılışı da meşhur Paris İklim Anlaşması ile gerçekleşti. 2 ay kadar önce biliyorsunuz aşırı kurak yüzünden arka arkaya yaşadığımız, sadece bizim değil dünyanın pek çok ülkesinde kontrol edilemeyecek afetlere sebep olmuş bir yangın süreciyle karşı karşıya kaldık. Küresel ısınma hakikaten artık bir söylemden çıkmış durumda. Yani bir yerler ısınıyor galiba, buzullar biraz eriyor gibi değil bizzat burnumuzun dibinde çok yakın bir şekilde hissettiğimiz bir süreç içindeyiz. Paris İklim Anlaşması da aslında Birleşmiş Milletlere bakarsak 197 ülkeyi kapsayan ve bu kadar büyük katılımla benim bildiğim kadarıyla en fazla katılımın olduğu anlaşma. Tabi sadece imza koymak anlam ifade etmiyor. Çünkü her ülkenin kendi meclisinde onu yasa yoluyla tanıması gerekiyor gerçekten ondan sonra taraf oluyor.

Eylem Şimşek: Erken seçim söylemleri ile ilgili neler söylersiniz?

Avukat Haluk Değirmenci: Bu noktada iki önemli husus var. Seçim kanununda baraj değişikliği. MHP %7, sanırım AK Parti biraz daha düşük bir oranda değişikliğe gidilmesi görüşülüyor. Zamana bakarsanız 2023 erken seçim değil, zamanında seçim zaten. Zamanında yapılacak bir seçime bir buçuk yıl kalmış durumda, siyasi partiler kanunu, seçim kanununda yapılacak bazı değişikliklerle birlikte ihtimal dâhilinde değil. Bir de sivil Anayasa görüşmeleri bekleniyor. Cumhurbaşkanımızın da zaman zaman bu konuya açıklamalarında yer verdi. Türkiye’de seçimler bence zamanında yapılır. Yeni bir Anayasa, sivil bir Anayasa yapılır, halkın önüne konulacak olursa o zaman tabi çok daha başka. Bizim asıl izlememiz gereken şey önümüzdeki 3 ay içerisinde bu bahsettiğimiz sürecin nasıl şekillendiği ile alakalı.