Kentdeha – Deha TV Radyo

GÜNCEL – İBRAHİM TEFENLİLİ (13 EKİM 2021)

GÜNCEL – İBRAHİM TEFENLİLİ (13 EKİM 2021)
6 views
13 Ekim 2021 - 21:00

Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili Değerlendirmelerde Bulundu

Son yıllarda etkisini daha da hissettirmeye başlayan kuraklık ile birlikte çiftçiler ürün rekoltelerinde düşüş yaşandığını ifade ediyor. Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili kuraklık, çiftçi destekleri ve borsa çalışmalarına ilişkin Eylem Şimşek’in sorularını cevapladı.

Eylem Şimşek: Son yıllarda etkisini iyice hissettirmeye başlayan kuraklığın üretime etkileri nasıl ve çözüm ne olmalı?

Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili: Kuraklık ile ilgili kalıcı sürdürülebilir çözümler bulunmalı. Sadece Ülkemizde, şehrimizde değil dünyada yaşanıyor kuraklık. Bu noktada kuralıkla nasıl yaşanacağını öğrenmemiz gerekiyor. Kuraklıkta arazilerimizi iyi kullanmamız gerekiyor, verimli kullanmamız gerekiyor, tohum ve genle ilgili üniversitelerimize çok fazla iş düşüyor, kuraklığa dayanıklı tohumlar elde etmeliyiz. Nisan’da aldığımız yağışları bu sene dikkat ederseniz Haziran’da aldık. Ekilen ürünler Nisan’da alması gereken yağışı Haziran’da alıyor. Hasat dönemi de haliyle ileriye gidiyor. Bunun için hazırlıklar yapmalıyız bu yıl Haziran’da yağışı aldık ancak seneye aynı olur mu bilmiyoruz tüm bunlara hazırlık yapmalıyız.

Eylem Şimşek: Bu yıl hasat ile ilgili neler söylersiniz?

Başkan Tefenlili: Kuraklığa rağmen pamukta hem rekolte hem de fiyatlar üreticinin yüzünü güldürdü. Hasadı en iyi geçen ürünümüz ki ürün çeşitliliğimiz çok fazla, pamuk oldu. Su az olmasına nazaran yağış az olmasına rağmen pamuğun tarladaki birimleri yağış olduğu zamanlardaki gibi 500-600 kilo oldu. Diğer yandan toprakla uğraşmak zor, bu nedenle işin içine artık ciddi anlamda teknolojinin yani makinenin girmesi gerekiyor yoksa elle yapmak artık çok zor. Üreticinin bunu yapabilmesi için de kazanması gerek.

Eylem Şimşek: Denizli’de Gıda Organize Sanayi Bölgesi için ne söylersiniz?

Başkan Tefenlili: 2-3 gün önce Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile görüşme yaptık ve bunu konuştuk. İnşallah şehrimizi yakın zamanda Gıda Organize Sanayisine kavuşturacağız. Ancak arazi konusu bizim için önemli çünkü 1. sınıf dikilebilir bir arazi olsun istemiyoruz.

Eylem Şimşek: Lisanslı Depoculuk ile ilgili neler söylersiniz?

Başkan Tefenlili: Stoklanabilir ürünlerimizin seneye devri olmalı, elde edilen ürünün %30-%40 kadarı bir sonraki yıla bırakılmalı ki fiyat artışları da belli bir seviyede kalabilsin. Burada Lisanslı depoculuğa ihtiyacımız olduğu ortaya çıkıyor. Bir de üreticiler 2 şekilde satış yapmak durumunda kalıyor. Bir, pazara gidiyor çünkü koyacak yeri yok, araziden çıkardığında hemen satmaya gidiyor. İki, paraya ihtiyacı var ve hemen satıyor. Bu noktada da Lisanslı Depoculuk olmalı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin