Kentdeha – Deha TV Radyo

YAZIYOR YAZIYOR – AYŞE ŞULE SÜZÜK (13 EKİM 2021)

YAZIYOR YAZIYOR – AYŞE ŞULE SÜZÜK (13 EKİM 2021)
7 views
13 Ekim 2021 - 11:04

Süzük: Kadının İşgücüne Katılımı Önemli

Denizli Kadın Platformu Üyesi, Eğitimci Ayşe Şule Süzük, kadının iş gücüne katılımının yeteri kadar sağlanamadığına dikkat çekerek, yapılacak düzenlemelerle birlikte, uygulamada eksikliklerin giderilmesi gerektiğini söyledi.

Televizyonumuzda yayınlanan sabah programı “Yazıyor Yazıyor”a Denizli Kadın Platformu Üyesi, Eğitimci Ayşe Şule Süzük konuk olurken, Program Sunucusu Birsen Bozkurt’un sorularını yanıtladı.

Birsen Bozkurt: Ülkede işgücüne baktığımızda kadınların katılabilme oranını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ayşe Şule Süzük: Kadının toplumdaki yeri asırlardır ev ile sınırlandırılmış, işlevi ev işi ve çocuk yetiştirme olarak belirlenmiştir. Ülkemizde, kadınların ekonomiye katılımı yine dünya çapında sıralandığında maalesef ki son sıralarda. Kadınlarımızın işgücüne katılarak, kendi ekonomik özgürlüğünü kazanabilmesi için uygun şartların oluşturulması çok önemli. Birçok kadınımız çocuklarından kaynaklı istese de çalışma hayatına giriş yapamıyor. Bunun için hala devlet destekli kreş ihtiyacı bulunmaktadır. Kadının iş gücüne katılımı, ekonomik ve sosyal yaşamın sürdürülebilirliği açısından bir gereklilik. Türkiye gibi gelişen ülkelerde istenilen refah düzeyine ulaşmanın yolu sadece ve sadece kadının hayatın her alanına dâhil olmasından geçiyor.

Birsen Bozkurt: Peki, bu durumun bir an önce gerçekleşmesi için atmamız gereken ilk adım ne?

Ayşe Şule Süzük: Bunun cevabı ise toplumsal cinsiyet eşitliği. Ekonomik kalkınmanın temel taşlarından olan toplumsal cinsiyet eşitliği sadece ülkelerin değil, küresel ekonominin de iyileştirilmesi için atılması gereken ilk adım. Tabii ki bir anda değiştirebileceğimiz, eşitliği hemen sağlayabileceğimiz bir durum yok karşımızda. Değişime önce kendimizden başlamalı, dilimize yerleşen kalıplardan, bilinçaltımıza yerleşen ön yargılardan kurtulmalı, kadın ve kız çocuklarını güçlendirmek ve eğitmek için yapılan sosyal sorumluluk odaklı projelerde yer almalıyız.

Birsen Bozkurt: Kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri ile ilgili yapılabilecekler konusunda değerlendirmeniz nedir?

Ayşe Şule Süzük: Toplumsal ilişkilerden, ailede ve toplumda kadınlara verilen daha düşük değer, bireysel ve biyolojik etkenler, yakın ilişkilerdeki sorunlar, kültürel olarak erkek egemen toplumlarda iki cinsiyet arasında eşit olmayan ilişkileri sürdürmek için baskı aracı olarak kullanma, cinsel kimlik ve erkek otoritesi gibi nedenleri sıralayabiliriz. Yaşanan şiddet olaylarına karşın yapılan düzenlemeler yeterli değil, bunun yanında cezai yaptırımlar ve uygulanması yönünde çok büyük eksiklikler yer alıyor.