Kentdeha – Deha TV Radyo

GÜNCEL – AVNİ ÖRKİ (14 EKİM 2021)

GÜNCEL – AVNİ ÖRKİ (14 EKİM 2021)
15 views
15 Ekim 2021 - 12:20

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki Yürütülen Çalışmaları Anlattı

Denizli’nin Pamukkale İlçesinde spor etkinlikleri, kültürel çalışmalar ve yol çalışmaları devam ediyor. İlçede yaptıkları çalışmalar ile ilgili Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Eylem Şimşek’in sorularını yanıtladı.

Eylem Şimşek: Pamukkale Yağlı Güreşlerinin ardından büyük bir etkinlik daha yapacaksınız. Pamukkale Belediyesi’nin destekleri ile Ayak Tenisi Türkiye Şampiyonasını gerçekleştirmeye hazırlanıyorsunuz, turnuva ile ilgili neler söylersiniz?

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki: Ayak Tenisi Şampiyonasını federasyon yapıldıktan sonra Denizli Pamukkale ilçemizde gerçekleştireceğiz. Hafta sonunda Cumartesi ve Pazar günü Pamukkale Üniversitesi Kredi Yurtlar Kurumu’nun, kampüs içerisinde Seyir Tepesine doğru çıkarken sol tarafta bulunan Gençlik Spor Stadı var, bu sahada saat 12’de Ayak Tenisi Türkiye Şampiyonası Finallerini gerçekleştireceğiz. Ben bütün vatandaşlarımızı çocukları ile birlikte bekliyorum. Bu etkinlikte de yine birçok sporcu Türkiye’nin farklı farklı yerlerinde kendi illeri içerisinde yarışmalar yapıp 1. olanlar Denizli’mize gelecekler. Vatandaşlarımızı bekliyoruz.

Eylem Şimşek: Aktepe Kültür Merkezi ve Akköy Stadında gelinen son durum nedir?

Başkan Örki: Bir şeyleri dönem dönem yenilemek gerekiyor. Bir tanesi Aktepe içerisinde bulunan ve şuanda zeminini sermeye başladığımız yer. Burası için olan anlaşmamızda bir yıl gibi görünüyor ama şu anda üzerinden bir iki ay geçmiş olmasına rağmen çok hızlı bir şekilde başarılı bir şekilde devam ediyor. Bir diğerini ise Akköy’de planladık. Stadyum tadında planladık bu alanları. Akköy’de de içinde soyunma odaları, duş alanları, ıslak zeminleri, kapalı alanları, tribünleri hepsi ile birlikte yapılıyor. Pamukkale bir turizm ilçesi, biz termal turizm ilçesiyiz ve dünya çapında nam yapmış bir yeriz. Her zaman şunu söylüyorduk, sporla termali ve turizmi birleştirmek istiyoruz bunu harmanlayarak birtakım yatırımlar yapmak istiyoruz. Bu çalışmaları da 2022 yılının ortalarında tamamlamak hedefimiz. Yapıldıktan sonra da korumak ve işletmek hem bize hem de vatandaşlarımıza ait.

Eylem Şimşek: 137 yıllık Belenardıç Camisinde yapılan restorasyon çalışmalarına da değinelim isterseniz. Açılışını yaptınız neler söylersiniz?

Başkan Örki: Mahalle Muhtarımız 15 yıldır burayı restore ettirmek istiyormuş. Bu camiimizin içerisinde kalem işçiliği had safhada. Belenardıç Camisi ayrıca Alevilik ve Sünniliğin teması ve harmanlanması birliği ile de ifade ediliyor. Tarihçilerimiz bunu daha iyi anlatacaklardır.  Böylesine önemli bir tarihi Caminin inşaatı devam ederken buraya başka yerlerden insanların bu camiyi görmeye gelmesini tarihçilerin görmeye gelmesini de düşündük. Onları bekliyoruz. Turizm İl Müdürümüz ile de konuştuk burayı da bir turizm lokasyonu olarak işlenmesini istedik ve bu nedenle de önce kilit taşları ile mahallemizi donattık. Sonrasında da camimizi de tamamlamış olduk.

Eylem Şimşek: 2022 yılı bütçesi mecliste kabul edildi ve 400 milyon lira olarak belirlendi. Nasıl kullanılacak bu bütçe?

Başkan Örki: Her şeyi bir anda yapmak pek mümkün olmuyor. Yaptığımız çalışmaların bir kısmı bir sonraki yılın bütçesine aktarılıyor. Bizim de 400 milyon liralık bütçemizin içerisinde 2022’ye aktarılan 2021 yılından 120 milyon liralık yol yatırımımız var. Yani 400 milyonun bir kısmı yol yapımı ile alakalı yol yapan bir belediye olmuş olacağız. 2022 yılı bütçemizin hayırlı işlerde kullanılması için çalışacağız.