Kentdeha – Deha TV Radyo

YAZIYOR YAZIYOR – ETHEM TÜMBEK (14 EKİM 2021)

YAZIYOR YAZIYOR – ETHEM TÜMBEK (14 EKİM 2021)
19 views
15 Ekim 2021 - 12:12

Denizli’de Tarım Sektörünün Son Durumu

Son yıllarda yaşanan kuraklık ile birlikte tarım sektöründe sıkıntıların yaşandığını belirten Ziraat Yüksek Mühendisi Ethem Tümbek, su sıkıntısına karşın şartlara uygun ürün yetiştirilmesini ve bu konuda devletin destek programlarını sunması gerektiğini söyledi.

Televizyonumuzda yayınlanan sabah programı “Yazıyor Yazıyor”a Ziraat Yüksek Mühendisi Ethem Tümbek konuk olurken, program sunucusu Birsen Bozkurt’un sorularını yanıtladı.

Birsen Bozkurt: Son yıllarda yaşanan olumsuzluklar ile birlikte Denizli’de tarımın geldiği nokta, üretimdeki rekolte durumu nedir?

Ethem Tümbek: Beklenen yağışların olmayışı, sulamada yaşanan sıkıntılar nedeniyle üreticilerimiz zor dönemden geçiyor. Ürünlerde beklenen rekolteye maalesef ki ulaşılamıyor. İyi tarım uygulamaları ve damlama sulama sistemi çok önemli. Ancak maliyet açısından çiftçilerimize ağır geliyor. Yer altı sularının korunması ve kuraklığın önlenmesi için baraj ve gölet yapımı seferberliğinin başlatılması gerekiyor. Devlet, yerel yönetimler yapılabilecek her yere küçük ölçekli göletler yaparak, yağmur ve kar sularını depolamalı, modern sulama sistemleri uzun vadeli krediler ve hibelerle özendirilmeli, çocuklarımızın geleceği olan yer altı sularının kullanımı en aza indirilmelidir.

Birsen Bozkurt: Denizli’de son yıllarda tıbbi aromatik bitki üretiminin arttığını görüyoruz. Su sıkıntısına karşın alternatif ürünler olarak görebilir miyiz?

Ethem Tümbek: Türkiye’de kekiğin başkenti olarak bilinen Denizli’de çiftçilerin tıbbı aromatik bitkilere yönelmesi hızla devam ediyor. Bölgede her geçen yıl adaçayı, kekik ve lavanta dikimi devam ediyor. 4 bini endemik 12 binden fazla bitki çeşidine sahip Türkiye’nin tıbbi ve aromatik bitkilerde yıllık geliri milyon dolarlar seviyesinde. Çiftçiye gerekli desteğin verilmesi, akademik destek ve doğru işleme yöntemleriyle 150 milyar dolar seviyesine çıkabilir. Sulamada yaşanan sıkıntılara karşın alternatif ürün arayanlar için pazarı açık, üretmesi kolay tıbbi ve aromatik bitkiler önemli bir seçenek. Üreticilerimizin alternatif ürünlere yönelmesi için devletin uygulamalı olarak bu konuda teşvik etmesi ve desteklemesi gerekiyor. Özellikle kıraç alanlarda çok fazla suyun istemediği yerlerde, bunun fizibilitesinin akademisyenler tarafından yapılıp özendirilmesi gerekiyor.

Birsen Bozkurt: Denizli lavanta üretimi konusunda atağa geçti diyebilir miyiz? Lavanta üretimi konusunda bilgi verebilir misiniz?

Ethem Tümbek: Lavanta da gün geçtikçe Denizli’de ekilen alanların miktarı artmaktadır. Çivril’de yaklaşık olarak geçen sene biz 250 dönüm arazide lavanta hem kokuluk, hem de yağlık olarak ekimini yaptık.  Tavas’ta özellikle Çivril’de, Buldan’da bunun mutlaka il müdürlükleri tarafından özendirilerek fide desteğinin de yapılarak ekiminin gerçekleştirilmesi gerekiyor.