Kentdeha – Deha TV Radyo

AKTARLARDA KIŞ MESAİSİ BAŞLADI

AKTARLARDA KIŞ MESAİSİ BAŞLADI
7 views
18 Ekim 2021 - 7:50

Son yılların en sıcak ve kurak sonbaharını yaşayan Denizli’de, havaların soğumaya başlamasıyla birlikte grip ve soğuk algınlığından korunmak isteyenler aktarlara yöneldi.

Fiyatlarda Yüzde 30-40 Oranında Artış Var

Son yılların en sıcak ve kurak sonbaharını yaşayan Denizli’de aylardır beklenen yağışlar Ekim ayının ortasında geldi. Yağışların düşmesinin ardından hava sıcaklıkları da hissedilir seviyede azalarak, mevsim normallerine geriledi.

Soğukların kendini hissettirmeye başlamasıyla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler, soğuk algınlığından korunmak için bitkisel ürünler satan aktarların yolunu tuttu. Sonbaharda soğuk algınlığı ve gripten korunmak için kış çayı, ada çayı, zencefil ve ıhlamur gibi birçok çeşit ürüne talep artmaya başladı.

Her yıl olduğu gibi havaların soğumasıyla birlikte çay ve baharat satışlarına taleplerin çoğaldığına işaret eden aktar İbrahim Balbay, sonbaharda vatandaşların en çok ada çayı ve ıhlamuru tercih ettiğini belirti.

Balbay, “Kış mevsimine yavaş yavaş girmek üzereyiz çay ve baharat satışlarımıza talepler çoğaldı. Kekik olsun zencefil ve tarçın gibi ürünlerimize talep artmaya başladı. Fiyatlarımızda yüzde 30 ile 40 arasında artış var. Bu fiyat artışları mürşitlerimize de yansıyor” diye konuştu.

Soğuklar artınca bitkisel çay almak için aktara gelen Abdi Adak ise, ani değişen hava sıcaklıkların kendisini hasta ettiğini söyledi.