Kentdeha – Deha TV Radyo

1 KONU 1 KONUK – ÖMÜR EKE (18 EKİM 2021)

1 KONU 1 KONUK – ÖMÜR EKE (18 EKİM 2021)
15 views
19 Ekim 2021 - 9:30

Ressam ve Yazar Ömür Eke Denizli’de Yapılan Sanat Etkinliklerini Değerlendirdi

Koronavirüs nedeni ile uzun süre evlerde kalınan sürecin sonrasında aşı uygulamaları ile birlikte bazı tedbirler hafifletildi. Uzun süre sanatsal etkinliklerin de yapılamadığı bu sürecin sonrasında sosyal ve sanatsal faaliyetler devam eden tedbirler uygulanarak peşi sıra yapılmaya başlandı. Denizlili Ressam ve Yazar Ömür Eke Eylem Şimşek’in sorularını cevaplayarak etkinlikleri ve sanatın hayatımızdaki önemine değindi.

Eylem Şimşek: Uzun süre yapılamayan etkinliklerin arka arkaya yapılması sizce nasıl?

Ömür Eke: Bu tür etkinlikler özlenmiş. Hem halk hem sanatçılar zaten bu özlem içerisindeydik. Güzel buluşmalar yaşanıyor bu tür fuarlarda. Kitap Fuarı keza Cam Bienali hepsi de çok güzel ardı ardına Denizli’ye güzel sürprizlerle merhaba dedi. Ben seviyorum böyle etkinliklerimizin olmasını ve daha da artmasını diliyorum.

Eylem Şimşek: Kitap Fuarı ile ilgili gözleminiz nasıl?

Ressam Eke: Ben çok kalamadım fuarda sadece ilk gün katılabildim. Ancak gördüğüm kadarıyla çok ümit vericiydi. Özlemişiz bu sahneleri bu tabloları. Oradayken kitapları mı inceleyeyim, stantları mı inceleyeyim, gelen gideni mi inceleyeyim bilemedim açıkçası. Hani küçük bir çocuğun kendini oyuncakçıda bulması gibiydi benim için, nereye baksam bana cazip geliyordu, çok mutlu oldum gerçekten. Fuarda bir yazar olarak bulunsam da böyle açgözlü bir okur olarak kucak dolusu kitap toplayarak döndüm büyük bir mutluluk. Bir de okur kitlesinin de gerçekten olduğunu hem de bayağı olduğunu ve bu açlıkla hücum ettiklerini gördüm. TÜYAP kadar ilgi görmüş duyduğuma göre. En büyük fuara yakın bir ilgi ve destek var, okur, yayınevleri ve yazarlar tarafından bu da güzel bir şey.

Eylem Şimşek: Denizli’de ilgi ile takip edilen ve 2 yılda bir hayat bulan Cam Bienalini de değerlendir misiniz?

Ressam Eke: Çok istediğim halde yakalayamadım ve katılamadım fakat takip ettim. Ömür Duruerk ve Fatih Duruerk ikilisinin yaptıklarını çok yakından görüp bildiğim için, kendilerini çok kutluyorum çok geniş bir vizyona sahipler. Uluslararası fuarlarda gördükleri etkinlikleri buralarda taşırdılar. Denizli’nin hem isim olarak duyulmasını sağladılar hem de gözünü açtılar, ufukunu genişlettiler. Bazı şeylerin olabilirliğini artık tartışmaya konuşmaya başladık onların sayesinde. Çok güzel bir defile olmuş, güzel işler ortaya çıkarmışlar, uluslararası boyutta olduğu için katılım da çok güzel. Ben gurur duyuyorum çünkü hem Ömür hem Fatih’in bizim atölyeden içeri girerken ki hallerini gözümün önüne getiriyorum daha yeni bu işe başlamadan önceki vizyon tasarımlarını hatırlıyorum. Gururlanıyorum tabii ki.