Kentdeha – Deha TV Radyo

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN TAKSİLERE HATIRLATMA

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN TAKSİLERE HATIRLATMA
8 views
19 Ekim 2021 - 13:22

İçişleri Bakanlığı son dönemlerde artan taksi sorunları üzerine 81 il Valiliğine taksi şoförlerine “12 Kural” hatırlatmasının yapıldığı görsel gönderildi.

81 İl Valiliğine 12 Kural Görseli Gönderildi

İçişleri Bakanlığı son dönemlerde artan şikâyetler üzerine taksicilere uyması gereken 12 kuralı hatırlattı. Kuralların yazılı olduğu bir görsel hazırlanarak 81 il valiliğine gönderildi.

Görseller, ülke genelinde taksi duraklarına, taksi bekleme yerlerine ve yolcuların görebileceği diğer yerlerde bulundurulacak. Ayrıca ilgili kurumların resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından paylaşılacak.

Taksi Şoförlerinin uyması gereken kurallar da ayrıntıları ile açıklandı. Buna göre; Taksi şoförleri sadece belediyeden aldığı çalışma izni kapsamındaki bölgede faaliyetini yürütecek. Şoförler taşımanın başlangıcında taksimetreyi muhakkak açmalı taksi şoförleri köprü geçiş, otoyol gibi yol kullanım ücretleri dışında ek ücret talep etmeyecek.

Ayrıca taksi şoförleri kısa-uzun mesafe, trafik yoğunluğu ve iklim şartını bahane etmeden yolcunun seyahat talebini karşılamak zorunda. Yerli ve yabancı yolculara aynı şekilde davranılacak yolcu farklı bir güzergâh belirtmediği sürece en kısa yolu tercih edecek. Yolcu gideceği adresi bilmiyorsa ona en kısa güzergâh sunulacak ayrıca yolcuyla gideceği adres veya güzergâh dışında diyaloğa girmemeye özen gösterilmeli araç içinde sigara içilmemeli ve yüksek sesle müzik dinlenmemeli trafik kurallarına uyulmalı, emniyet kemeri mutlaka takılmalı. Temizlik-maske-mesafe kurallarına uyulmalı ve araç temiz tutulmalı.