Kentdeha – Deha TV Radyo

GÜNCEL – HÜSEYİN MEMİŞOĞLU (19 EKİM 2021)

GÜNCEL – HÜSEYİN MEMİŞOĞLU (19 EKİM 2021)
14 views
20 Ekim 2021 - 10:44

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu Türkiye ve Denizli İhracatındaki Son Durumu Değerlendirdi

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Türkiye ve Denizli İhracatında son tabloyu paylaşarak gündemdeki konulara ilişkin Eylem Şimşek’in sorularını cevapladı.

Eylem Şimşek: Türkiye’nin Dünya ihracatındaki payının ilk kez %1’i geçtiğini Ticaret Bakanı Mehmet Muş geçtiğimiz gün açıkladı hem veriyi hem de Denizli İhracatını nasıl değerlendirirsiniz?

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu: Rakamlar zaten bunu söylüyor. Türkiye’nin ihracatı Ocak-Eylül döneminde bir önceki seneye göre %30 artmış durumda. Dünyadaki global hareketin daraldığını düşündüğümüzde ilk defa dünya ticaretinde Türkiye ihracatını yüzde 1’in üzerine çıkardı. Önemli olan bundan sonra bu düzeyi koruyabilmek, sonra bunu arttırabilmek yani burada tutunabilmek önemli. Tutunduktan sonra da üstüne koymuş olmak önemli. Denizli genellikle daha önceki yıllarda Almanya hep birinci olurdu. Şuanda İngiltere birinci, Amerika üç aydır ikinci sırada. Tabi Denizli’nin çeşitliliği de önemli. Denizli ihracatının içinde kablo, bakır, havlu, işlenmiş doğal taş, bornoz var. Ev tekstilinin yaklaşık %40’ın üzerinde hâkimiyeti mevcut ama ihracatımızda diğer ürünlerin de yeri var ve bu ihracatımızda bizi üst sıralara taşımaya devam ediyor.

Eylem Şimşek: “Denizli 1. Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması” ile ilgili gelinen son durum hakkında bilgi verir misiniz?

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu: 4 Kasım’daki gala gecemize, tüm Denizli halkını davet ediyoruz öncelikle. Biliyorsunuz daha önce ev ve plaj giyim tasarım yarışmasını 7 defa yaptık. Ev tekstilinde iyiyiz ama dış giyimi de yanına koymamız gerekiyor diye düşündük. Ev ve banyo tekstiline yani yatak odası ve banyo tekstilini ön plana çıkarmak istedik. Türkiye’deki 35 tane üniversitemizin Güzel Sanatlar bölümleri ile beraber çalışıldı ve bu sene dört ayrı grup halinde iki kategoride yarışmamız olacak. 10 tane yarışmacımız banyo-tekstil üzerine tasarımlar yaptılar, 10 tane yarışmacımız yatak odası üzerine tasarımlar yaptılar. Bunlar da kendi içinde 5 üniversite öğrencisi ve 5 profesyonel iş hayatında olan insanlar olarak ayrıldı. Amacımız tecrübeyle, yeni genç tasarımcıları beraber yarıştırmak. Yani amatör banyo ve amatör yatak odası şeklinde 4 tane birincimiz olacak. Bu 20 yarışmacımızın 20 tane sponsor firması olacak. Sponsor firmalar para vermediler, bu tasarımların gerçekleşmesini sağladılar ve eserler ortaya çıktı. Bu arada şunu parantez içinde ifade etmek lazım firmaların kimi desteklediğini açıklamıyoruz. Final gecemizden öncesinde Çarşamba ve Perşembe günü 2 gün boyunca Nihat Zeybekçi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gösterilecek. Halkımız bu ürünleri gidip orada görebilecekler.

Eylem Şimşek: Dolar ve yükselişine dönelim isterseniz? İhracatta oldukça önemli bir etken dolar yükselişi sizi nasıl etkiliyor?

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu: Bizim için geçerli olan doların artması değil. Bizim derdimiz her zaman belli bir oranda sürdürülebilir bir seviyede kalması. Hammadde alımında bu yükselişler etkili tabii. Tekstil’de genel olarak bakarsak 2020 senesinde 9,3 milyar dolar tekstil hammadde ithalatı var. Bu da normal, burada önemli olan bunun sürdürülebilir rakamlarda olması, enflasyon ile beraber hareket edebilmesi, bunun sağlanması gerekiyor. Bu nedenle de ekonomi yönetiminin biraz daha günlük kararlardan vazgeçip daha uzun vadeli kararlar alması gerekiyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin