Kentdeha – Deha TV Radyo

1 KONU 1 KONUK – AHMET AĞAR (20 EKİM 2021)

1 KONU 1 KONUK – AHMET AĞAR (20 EKİM 2021)
43 views
21 Ekim 2021 - 7:55

Kış Yangınlarını Önleme Yolları ve Yapılması Gerekenler

Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Eğitim Şube Müdürü Ahmet Ağar bilgi verdi.

Havaların soğumaya başlaması ile birlikte soba kurma hazırlıkları ve doğal gaz kullanımı başladı. Bunların yanında vatandaşlar elektrikli soba ve diğer ısınma araçlarını da kullanıyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Eğitim Şube Müdürü Ahmet Ağar kış yangınları olarak bilinen soba ve diğer ısınma gereçlerinden kaynaklı yangın ve diğer olumsuzluklar ile ilgili Eylem Şimşek’in sorularını cevapladı.

Eylem Şimşek: Hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte kış hazırlıklarını yapan vatandaşlar ısınmak için daha çok doğalgaz ve sobayı tercih ediyor. Bu çerçevede neler söylersiniz?

Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Eğitim Şube Müdürü Ahmet Ağar: İlimizde doğalgazın kullanımı oldukça arttı. Bunun yanında kömür sobası, elektrikli ve LPG’li katalitik soba kullanımları da var. Doğalgazda gaz sızıntısından kaynaklı yangınlar meydana gelebiliyor, aynı zamanda elektrikli ev aletleri çok fazla kullanıyoruz ısıtıcılar bunlardan da kaynaklı yangınlar meydana gelebiliyor. Tabii hala Denizli’de yüksek bir oranda Kömürlü soba kullanımı var. Öncelikle kömür sobaları kullanımı ile ilgili baca konusunda bilgiler vereyim. Baca dediğimizde vatandaşlar ev bittiğinde hazır şekilde alıyor ama bacanın yangın açısından güvenliği daha inşa aşamasında başlıyor. Bu oldukça önemli çünkü dış sıva, iç sıva, içine döşenen tuğlaların arasında boşlukların olmaması, çatı arasından geçerken ahşap kısımlara temas etmemesi gerekiyor. Özellikle eski yapılarda görüyoruz bacanın seviyesi omurga seviyesinden daha düşük, bu yükseklik en az 60 santim olmalı. Ayrıca omurga seviyesinden dışa doğru 3 metre açıkta olması gerekiyor standardı bu şekilde. Fakat vatandaşlarımız bir zaman sonra tamir ettiklerinde 3-4 turla koyup bu yeterli diyebiliyorlar bunun sonucunda özellikle lodoslu havalarda bilhassa geri tepme dediğimiz olay çok fazla oluyor ve zehirlenmeye neden olabiliyor. Baca temizliğinde ise Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı olarak daha önce kendi personelimiz yapıyordu baca temizliğini. 2 yıl önce 2 tane firmaya yetki verildi ve bu iki firma yetki çerçevesinde eğitimlerini itfaiyeden aldılar. Yetkilendirme yapılan firmaların da yıllık kontrolleri yapılıyor, yapılan temizlikleri aylık olarak itfaiyeye rapor şeklinde sunuyorlar. Yangın önleme şube müdürlüğünde de kontrolleri yapılıyor. Eğer düzgün yapılmadıysa yetki iptaline kadar yaptırımlar var. Diğer yandan yılda en az 2 kere baca temizlemesi yapılmalı, soba boruları da ayda bir kere kesinlikle temizlenmeli.

Eylem Şimşek: Soba kurarken nelere dikkat edilmeli?

Eğitim Şube Müdürü Ahmet Ağar: Soba kurulumunda zaman zaman görüyoruz uzun borular takılıyor bunun yapılmaması lazım çünkü bacanın emiş gücünü düşürüyor ve duman daha fazla yol kat ediyor. Bu yüzden mümkün olduğunca borular kısa tutulmalı. Soba ilk yakıldığında tutuşması için harlı yanıyor bu nedenle zemine ateş düşmesi olabiliyor bunu engellemek için ısı geçirmez tabana ya da halı kilim gibi şeyleri üzerindeyse sobanın altını ısı geçirmez bir madde ile kaplayarak kullanmak gerekir. Sobanın etrafında ayrıca kumaş vb. yanıcı ürünler bulunmamalı bu nedenle de yangınlar çıkabiliyor. Bir de kovaları vatandaşlarımız tam dolduruyor. Kovanın dörtte üçü doldurulmalı dörtte üçünden fazla doldurulmamalı.

Eylem Şimşek: Yangın dışında diğer olumsuzluklar içinde yer alan zehirlenme ve gaz kaynaklı durumlara ilişkin bilgiler verir misiniz?

Eğitim Şube Müdürü Ahmet Ağar: Eğer kişi uyanıksa fark edebiliyor. Ancak uykudaysa hiçbir şekilde fark edemiyor. Zehirlenme belirtileri ise kişi uyanıksa burnuna keskin bir koku geldiğinde bunu fark edebilir, böyle bir olayla karşılaştığımızda ya da yakınımızda birisinde olursa yapmamız gereken bazı şeyler var. İlk önce ortamı havalandırmalıyız, ortamda bulunan kazazedeyi temiz açık havaya çıkarmalıyız ki oksijen ihtiyacını giderebilelim. Kazazedenin hızlı nefes almasını sağlamak gerek, yakası biraz açılabilir solunum yolu açılması için. Kazazedeyi çıkardıktan sonra 112’den yardım istememiz lazım çünkü bizim yapacağımız yardım yeterli olmayabilir, daha uzun süre zehirli gaza maruz kalmış olabilir. Bu yüzden mutlaka sağlık ekiplerinin ilk yardım yapması lazım. Böyle bir durumda belirtiler ise baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, nefes darlığı ve bilinç kaybı olarak kendini gösteriyor.