Kentdeha – Deha TV Radyo

GÜNCEL – PROF. DR. HAKAN ERBAY (21 EKİM 2021)

GÜNCEL – PROF. DR. HAKAN ERBAY (21 EKİM 2021)
9 views
22 Ekim 2021 - 10:42

KORONAVİRÜS SÜRECİNDE AŞI

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay Değerlendirdi

2020 yılı Mart ayı itibariyle hayatımız köklü bir değişim geçirdi. Koronavirüs ile birlikte yaşanan bu değişim 19. ayında aşı çalışmaları ile devam ediyor. Peki, aşı uygulamasında gençler neden çekimser, aşı karşıtlarının amacı ne? 3. doz olmak gerekiyor mu? Eylem Şimşek’in sorularını Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay cevapladı. Prof. Dr. Erbay hekimlerin sorunlarına da değinerek 9 Eylül’de alınan 5 dakika muayene süresi kararına ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

Eylem Şimşek: Bundan 19 ay önce tanıştığımız koronavirüs pandemisinde acı deneyimler ve zorlu mücadeleler ile bu süreçte aşı ile korunma noktasına geldik. Ancak aşıya ilişkin verilere bakıldığında Türkiye genelinde henüz 2. doz aşı seviyesine gelinebilmiş değil gibi görünüyor bunu nasıl değerlendirirsiniz?

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay: Aşının bulunmasında hızlı bir bilimsel çalışma ortamı vardı hatta dünya yarış içerisindeydi, öncelikle Çin aşısı ülkemize geldi sağlık çalışanları başta olmak üzere sonra yaş guruplarına göre aşılamalar yapıldı, şimdi gençlerimiz de dâhil olmak üzere iyi bir noktaya doğru gidiyoruz. Ancak maalesef aşılamalarda tam ve yeterli dozda ve tekrarı da gerektiği şekilde yapılamadığı için henüz toplumda %80-85 olması gerekirken henüz bunun yarısındayız. Hele ki delta varyantı daha bulaşıcı, hastalık yapma gücü de yüksek, önceleri yüzde altmış, altmış beş yeterli deniyordu fakat delta varyantı kötü bir mutasyon olduğu için hastalığı yapma gücü anlamında da daha fazla bir gücü var, aşılamanın tüm topluma yapılması gerektiği ortaya çıktı. Dolayısıyla aşılamada rakamlar yüksek gibi görünüyor ancak, en az iki doz yapılması gerekiyor ki o da klasik yani inaktif aşılarda zamanını doldurmak üzere. İnaktif mRNA aşılarında 1 yıla yakın koruyabildiği ifade ediliyor. Dolayısıyla toplum bağışıklığı sağlanmış değil, hastalık yayılmaya devam ediyor.

Eylem Şimşek: Aşıya karşı gençler çekimser davranıyor. Gençlere aşı olmaları konusunda çağrıda bulunur musunuz?

Prof. Dr. Erbay: Gençlik biraz asi ruh demektir. Gençler yaş itibariyle deneyimleri de daha az ama ruh bakımından artık bir şeylere karşı sorgulama yaşları, bu güzel bir şey. Ancak aşı ile topluma karşı olan sorumluluğumuz, çevremize, yakınlarımıza karşı olan sorumluluğumuz var. Bu nedenle aşı fırsatını muhakkak değerlendirerek kendimizi ve çevremizi koruyalım, gençliğimizi motive etmek gerekiyor, bu bakımdan “gençler aşıya lütfen!” diyelim, hakkınızı değerlendirerek kendinizi ve çevrenizi koruyun diyerek biz de gençlerimize aşı çağrısı yapalım.

Eylem Şimşek: Dış basında tekrar kapanma ile ilgili haberler görüyoruz Türkiye’de de sizce kapanma olabilir mi?

Prof. Dr. Erbay: Ben de dış basını inceledim internetten biraz.  Bahsettiğiniz gibi İngiltere’de Sağlık Bakanı önlemler geri gelebilir diyerek uyarıyor, aynı şekilde Rusya’da hastalığın çok fazla yayıldığı ve 30 Ekim ile 7 Kasım arasında tam kapanmaya gitme kararı olduğu basında yer almış. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden benzer şekilde kapanma veya bu kapanmaya giden sürecin gelmekte olduğu uyarıları var. Bu durum bizde de gelebilir tabi bunu belirtmek lazım. Hatta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca okulların kapanmayacağını ifade etti, okullarımızın kapanmaması bizim de dileğimiz, en son eğitime olan tedbirler gelsin, ilk önce okullar açılsın diyoruz. Burada Sağlık Bakanının söylediğinde okulların kapanmayacağını ifade etmesinde diğer önlemlerin gelebileceği gizli mesajı var. Gelebilir, böyle giderse bu kadar hızlı yayılırsa birtakım önlemler geri gelebileceğini bizim de söylememiz lazım. Maske, mesafe, hijyen ve aşı diye tekrar edelim.

Eylem Şimşek: Son günlerde gündeme gelen ve Türk Tabipler Birliğince tüm illerde Tabip Odaları tarafından dikkat çekilen muayene sürelerinin 5 dakikaya indirilmesine dair neler söylersiniz?

Prof. Dr. Erbay: 9 Eylül’de Sağlık Bakanlığı tarafından yerel yöneticilere, yetkiler verilerek 5 dakikada bir muayene randevu sistemi üzerinden randevu verilebileceği belirtildi ve 90-100 arası hastaya kadar bir hekimin randevuyla hasta bakması öngörüldü. Bunun doğru bir uygulama olmadığını belirterek daha önce de yaptığımız basın açıklamaları ile halkımızı, yöneticileri, yerel yöneticileri de uyarmıştık Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi’nin ülkemizdeki birçok odayla beraber ortak bir metni biz de Denizli Tabip Odasında paylaştık. Hekim olmazsa sağlık çalışması olamayacağı için bu şekilde maddi ve manevi olarak karşılıkları verilmezse ve bu sektörün kalitesi ve sağlık alanında ülkenin kazanabileceği şeyler uzun sürmez. Ülke politikası açısından ve ülkenin geleceği açısından da, halk sağlığı açısından da kötü bir durum oluşur. Pandemi döneminde bizler yaşayalım ki yaşatalım demiştik, yani sağlık çalışanlarının sağlıklı olabilmesi toplum sağlığı ile direkt ilişkili. Alınan bu karar olumsuzlukları beraberinde getirecektir.