Kentdeha – Deha TV Radyo

BIONTECH’TE 3. DOZ BUGÜN BAŞLIYOR

BIONTECH’TE 3. DOZ BUGÜN BAŞLIYOR
19 views
04 Kasım 2021 - 8:50

Bugünden itibaren BioNTech aşısı olanlara risk gruplarına göre 3. doz uygulanmaya başlıyor. Bakan Koca, “BIONTECH aşısı olmuş olup 2. dozdan itibaren 6 aya kadar süre geçmiş kişilere risk grupları öncelikli olacak şekilde hatırlatma dozu yapılmasının uygun olacağına karar verildi” dedi.

Bakan Koca, Önemli Hatırlatmalarda Bulundu

Bugünden itibaren BioNTech aşısı olanlara risk gruplarına göre 3. doz uygulanmaya başlıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “2. doz mRNA aşısının üzerinden 6 aya kadar geçmiş sağlık çalışanları, 18-60 yaş arasındaki kronik hastalar, 60 yaş üstü kişiler hatırlatma dozu yaptırabilecek” açıklamasında bulundu.

3. Doz Yapılacak Kişiler

Bakan Koca, Bilim Kurulu Toplantısında önemli kararlar aldıklarını vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “BIONTECK aşısı olmuş olup 2. dozdan itibaren 6 aya kadar süre geçmiş kişilere risk grupları öncelikli olacak şekilde hatırlatma dozu yapılmasının uygun olacağına karar verildi.

Bu gruplar; 60 yaş üzerindeki vatandaşlar, 18-60 yaş arasında olup kronik hastalıkları olanlar, başta sağlık çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlar.

60 yaş üzerindeki vatandaşlarımız ile gebelerin tam aşılı olmalarının son derece önemli olduğu bir kez daha vurgulanmıştır. İleri yaştaki vatandaşlarımız ve anne adaylarımızın aşıları eksik kalmamalı.”

Okullarda salgına yönelik rastgele taramaların durumu değerlendirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığımızla işbirliği içinde taramaların devam ettirilmesi salgının seyri açısından önemli bir gösterge olarak görülmüştür.  Mevcut aşılama durumu da değerlendirilmiştir. Bir doz aşılı olanların tüm nüfusa oranı %67, iki doz aşılı olanların oranı ise %59’dur. Toplumsal bağışıklığı sağlayabilmek için bu oranın %70’in üzerine çıkarılması gerekmektedir. Salgın sona ermeden ve toplumsal bağışıklık elde edilmeden tedbirlerden vazgeçilmemeli” uyarısını yaptı.