Kentdeha – Deha TV Radyo

18 YAŞ VE ÜZERİ İÇİN 3. DOZ AŞI KARARI

18 YAŞ VE ÜZERİ İÇİN 3. DOZ AŞI KARARI
24 views
11 Kasım 2021 - 7:50

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19’la mücadele kapsamında mRNA aşısı olmuş ve üzerinden 6 ay geçmiş 18 yaş ve üzeri kişilerin hatırlatma dozunu yarından itibaren istedikleri aşı türünden olabileceğini bildirdi.

Bakan Koca: 18 Yaş ve Üzeri Tüm Vatandaşlarımız Hatırlatma Dozu Aşılarını Olabilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, kurulun risk grubundaki vatandaşların durumu, salgının seyri ve aşı programı gündemi ile toplandığını belirtti.

Bakan Koca, aşıların koruyucu özelliğini en çok 3 ila 6 ay arasında gösterdiğine dikkat çekerek, “Bu bakımdan hatırlatma dozu aşılarının yapılması gerekmektedir. Daha önce 60 yaş üzeri vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılarına başlanmıştı. Bugün yapılan değerlendirmede 18 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılamasının başlatılmasına karar verilmiştir. mRNA aşısı olmuş ve üzerinden 6 ay zaman geçmiş 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız hatırlatma dozunu istedikleri aşı türünden olabileceklerdir” ifadelerini kullandı.

“Çocuklarımızın Toplam Vakalar İçindeki Oranı Yaklaşık Yüzde 10 Azaldı”

Koca, tüm vakalar içinde çocukların oranının azaldığını bildirerek, “Okul çağındaki 8-16 yaş grubundaki çocuklarımızın toplam vakalar içindeki oranı yaklaşık yüzde 10 seviyesinde düşüş göstermiştir. Okul çağındaki çocuklarımızın vakalar içindeki oranının azalıyor olması salgının seyrini olumlu etkileyebilecektir” dedi.