Kentdeha – Deha TV Radyo

DENİZLİ DÂHİL 24 ŞEHİR İÇİN DEPREM UYARISI

DENİZLİ DÂHİL 24 ŞEHİR İÇİN DEPREM UYARISI
94 views
12 Kasım 2021 - 10:20

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aysun Aykan, 12 Kasım 1999 Düzce depreminin yıldönümünde Türkiye’deki deprem gerçeğine dikkat çekti. Aykan, ülke genelinde şehir içinden diri fay hattı geçen kent sayısının Denizli de dâhil olmak üzere 24 olduğunu ve bu illerin risk altında olduğunu ileri sürdü.

Jeoloji Mühendisi Aykan: 24 İl Büyük Risk Taşıyor

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aysun Aykan Düzce Depremi ile ilgili, “12 Kasım 1999 tarihinde Düzce’de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından 22 yıl geçti. Türkiye’nin pek çok kenti riskli durumdadır. Can ve ekonomik kayıpların yaşanmaması için afet riskini azaltıcı çalışmalar yapmalıyız” diye konuştu.

Türkiye’nin önemli bir bölümünün deprem tehlikesi ve riski altında bulunduğunu kaydeden Aykan, “Türkiye Diri Fay haritasına bakıldığında; 5,5 ve üzeri büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahip yaklaşık 500 diri fay bulunmaktadır. Bu faylardan özellikle kırılma zamanı gelmiş olanların yerleşim yerlerinden geçenler büyük risk oluşturmakta. Şuan ki yapılan çalışmalara göre şehir merkezinden diri fay geçen Denizli dâhil 24 kentimiz, 80’i aşkın ilçemiz doğrudan fay hatları üzerindedir; Bu fayların kırılması durumunda ilk önce fay zonu üzerindeki yapılar zarar görecektir” ifadelerini kullandı.