Kentdeha – Deha TV Radyo

GÜNCEL – İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SÜLEYMAN EKİCİ

GÜNCEL – İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SÜLEYMAN EKİCİ
5 views
13 Kasım 2021 - 17:55

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici Eğitim Öğretim İle İlgili Bilgiler Verdi

6 Eylül itibariyle okullar da yüz yüze eğitime başlanmıştı. Bugün ise okullar 22 Kasım’a kadar devam edecek ara tatile girdi. Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici Deha TV Haber Müdürü Eylem Şimşek’in pandemi süreci, yüz yüze eğitim ve ara tatile ilişkin sorularını cevapladı.

Eylem Şimşek Tetik: Koronavirüs nedeni ile uzun bir süre kapalı kalan okullar 6 Eylül itibari ile yüz yüze eğitime başladı. Okullarda 6 Eylül öncesi ve sonrasındaki süreci nasıl değerlendirirsiniz?

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici: Eğitim bir süreç meselesi ve 6 Eylül’de 1,5 yıllık aradan sonra eğitim-öğretim faaliyetlerimiz başladı ama öncesinde de öğrencilerimizi bizim karşılayabilmemiz için belli hazırlıklar yapmamız gerekiyordu. Bu hazırlıkları şöyle özetleyebiliriz; tüm okullarımızın hijyen standartları doğrultusunda “Okulum Temiz Belgesi” dediğimiz belgeyi okullarımıza kazandırdık ve tüm okullarımız bunu aldı, yine ihtiyaç duyulan hijyen malzemeleri, maske, dezenfektan, sabun Bakanlığımız tarafından okullara gönderildi. Bizlerde 6 Eylül öncesinde okullarımıza bunları ulaştırdık. 6 Eylül geldiğinde doğal olarak çok heyecanlıydık. Sayın Bakanımızın talimatıyla yine Sayın Valimizin riyasetinde ilimizde eğitim-öğretim faaliyetlerine başladık. Bir buçuk yıl okuldan uzaklaştıktan sonra velilerimizde acaba ne olur kaygısı vardı ama biz bunları en aza indirme noktasında Denizli’de yapmış olduğumuz çalışmalarla hem öğrencilerimize hem velilerimize bunların giderildiği ile ilgili teyitleri verdik ve 6 Eylül’de de sürece başlamış olduk. Yine rehber öğretmenlerimiz vasıtasıyla ilk hafta öncelikle öğretmenlerimize akabinde öğrencilerimize psikolojik sağlamlık eğitimleri verdik ve yine veliler nezdinde de verilerin psikolojik olarak bu ortama hazır olmaları ile ilgili desteklerimiz de devam etti.

Eylem Şimşek Tetik: Denizli’de yüz yüze eğitime başlanması ile birlikte okullarda karantina uygulamasına dair merak edilen konular var bunların başında da karatinada buluna okul var mı? Hastalık ile ilgili süreç nasıl yönetiliyor?

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici: Öncelikle kapalı olan okulumuz yok. Sınıflar bazında koronavirüs vakası olan sınıfı diğer öğrencilerimizin de sağlığını korumak adına karantinaya alıyoruz ve bu karantina süresi içerisinde 5 günlük zaman dilimi geçtikten sonra öğrencilerimiz PCR testini yaptırıp negatif sonucunu gördükten sonra sınıfına geri dönebiliyor ve eğitim-öğretim faaliyetleri de bu şekilde aksamadan devam ediyor. Şunu atlamamak gerekir yaz döneminden çıkmıştık ki 6 Eylül itibariyle biraz vakalarda hareketlilik oldu ama bugün itibarıyla yüzdelik olarak söyleyebilirim Denizli’de karantinada olan sınıf anlamında yüzde sıfırlardayız.

Eylem Şimşek Tetik: Öğretmenlerin aşı olma oranı da merak edilen konulardan. Denizli’de son durum nasıl?

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici: Öğretmenlerimiz aşı konusunda meslek grupları içerisinde en iyi olan gruplardan bir tanesi.  Sağlık Müdürlüğümüz ile Valimizin başkanlığında çalışmalarımız devam ediyor. Nicelik kısmı yani sayısal verilerin ifade edilmesi Sayın Bakanımızın ve Bakanlığımızın uhdesinde olan veriler fakat öğretmenlerin artık aşı konusunda hassasiyetlerinin olduğunu söyleyebilirim. Gittiğimiz okullarda bu konuda tereddüt yaşayan arkadaşlarımız olursa dilimizin döndüğünce anlatıyoruz, bilimsel verileri sunuyoruz. Ancak şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim oransal bazda meslek gruplarına baktığımızda en yüksek oranın öğretmenlerde olduğunu görüyorum ve bu hassasiyeti için tüm öğretmenlerimize canı gönülden teşekkür ediyorum.

Eylem Şimşek Tetik: Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 günlük bir ara tatile girildi. Öğrenciler bu dönemi nasıl değerlendirsin, tavsiyeleriniz var mı?

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici: Ara tatil döneminde öğrencilerimiz mümkün mertebe günlük olarak alışkanlık haline getirilmiş olan bir kitap okuma faaliyeti yapabilirler, bir enstrüman çalıyorsa bu tatili fırsat bilip bu enstrümanını geliştirebilir, ailesiyle beraber vakit geçirebilir, yine hobileri varsa bu hobilerini gerçekleştirebilir, büyüklerini ziyaret edebilirler. Sınav gruplarımız var biliyorsunuz 8. ve 12. Sınıf öğrencilerimiz bir program dâhilinde kendilerine yaptıkları program dâhilinde çalışarak ve tabi kendisine de vakit ayırarak ara tatil sürecini güzel bir şekilde geçirebilirler. Biz onlar için ara tatilde döneminde okullarımızı tekrar gözden geçireceğiz, onlara sağlıklı bir ortam oluşturma noktasında da tedbirlerimizi alacağız ve onları bekliyor olacağız. Her şeyden önce hepsine sağlıklar dilerim.