Kentdeha – Deha TV Radyo

YERLİ AŞIDA, GÖNÜLLÜLER BEKLENİYOR

YERLİ AŞIDA, GÖNÜLLÜLER BEKLENİYOR
12 views
14 Kasım 2021 - 16:20

İki doz aşı olanların hatırlatma dozlarını olması gerektiği bir döneme girilirken, yerli aşı Turcovac’ın Faz 3 çalışmasının tamamlanarak, sonuçların yayınlanıp yerli aşının tescillenmesi için gereken 3 bin gönüllüye henüz ulaşılamadı. Denizli’nin de içerisinde yer aldığı 41 merkezde yerli aşı Turkovac için gönüllüler bekleniyor. Denizli son verilere göre; aşı oranında yüzde 80,3 oranına ulaştı.

Tescillenmesi İçin Henüz 3 Bin Sayısına Ulaşılamadı

Pandemiyle mücadelede artık süreci belirleyen en önemli etken aşı. İki doz aşı olanların hatırlatma dozlarını olması gerektiği bir döneme girerken, yerli ve milli aşı TURCOVAC’ın onay alması ve tescillenmesi için gönüllü çalışmaları da devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Bakan Koca, “mRNA aşısı olmuş ve üzerinden 6 ay geçmiş 18 yaş ve üzeri tüm vatandaşların hatırlatma dozu aşılarını olabileceğini açıklamıştı.

Son aşamaya gelinen yerli aşı Turkovac çalışmalarında gönüllü bulmakta sıkıntı yaşandığını belirtildi. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’ndan yapılan açıklamada; İki doz aşı olmamış ya da Kovid-19 geçirmemiş 18 yaş üstü vatandaşlara ihtiyaç olduğu açıklandı.

Yerli aşının şu ana kadar yapılan çalışmalar sonucunda etkili olduğunun kanıtlandığına dikkat çeken açıklamada; “Son aşamadayız ve Faz 3’ü tamamlayıp, yüksek rakamda gönüllüye ulaşıp, sonuçlarını yayınladığımızda tescillenecek. Tescillenip onay alındıktan sonra piyasaya çıkacak, ardından seri üretime geçilecek. O yüzden gönüllü sayımızın artması ve aşımızın onay alması önemli” denildi.

Gönüllü çalışmalarında hatırlatma dozu olarak da TURKOVAC olunabileceğini belirtilen açıklamada, “İki doz aşı olmamış ya da Kovid-19 geçirmemiş 18 yaş üstü vatandaşlara ihtiyaç var. Hiç aşı olmamış ve hasta olmamış bireylerin de gönüllü olmasını bekliyoruz. Çünkü ancak onlar gönüllü olursa bu aşı tescillenecek. Normalde hedef 43 bin kişinin gönüllü olmasıydı ama henüz o rakamdan çok uzağız. Üçüncü doz olarak bu aşıyı olmayı kabul eden vatandaşlarımızdan da 3 bin kişi aşılanırsa acil kullanım onayı alınacak. Eğer vatandaşlarımız gönüllü olurlarsa hem kendi ülkemiz adına bir gururun altında imzaları olacak hem de dünyanın sağlığına inanılmaz bir katkı sunmuş olacaklar” ifadelerine yer verildi.

Turkovac’ın uygulandığı 41 merkez arasında Denizli’de Denizli Devlet Hastanesi de yer alıyor. Şuana kadar 41 merkezde uygulanan yerli aşı Turcovacta 2 bin gönüllüye ulaşılırken, tescillenmesi için sayının 3 bine tamamlanması gerekiyor.