Kentdeha – Deha TV Radyo

BAKAN KURUM DEPOZİTO UYGULAMASINI ANLATTI

BAKAN KURUM DEPOZİTO UYGULAMASINI ANLATTI
6 views
15 Kasım 2021 - 8:14

İlk Etapta Metal, Cam ve Plastik Ürünlerde Başlayacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depozito uygulamasına ilişkin “Sıfır Atık projemiz çatısı altında depozito uygulamasını da inşallah 2022 yılı ocak ayı itibarıyla uygulamaya geçireceğiz. İlk önce metal, cam ve pet şişelerin, bu ürünlerin sisteme dâhil edilmesi için çalışmalarımızı başlattık. 2022 Haziran ayında da vatandaşlarımız artık bu geri dönüştürebileceğimiz cam, metal ve pet, plastik atıkları depozito sistemi çerçevesinde, bizim iade noktalarımıza götürecekler ve orada depozito ücretlerini almak suretiyle üretime, istihdama, geri dönüşme katkı sağlayacaklar” dedi.

Bakan Kurum, “Atıkların dönüşümü çerçevesinde yapılan her proje 15 ila 40 arasında yeni istihdam yaratıyor ve bu anlayışla tüm ülkemizde Sıfır Atık Projesi’ni yaygınlaştıracağız ve depozito uygulamasına da 2022 Ocak ayı ile başlayıp Haziran ayında da fiilen uygulamaya geçmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Tüm Türkiye’ye çağrıda bulunan Bakan Kurum, “Atıklarımızı ayrıştıralım, geri dönüştürülebilecek atıklarımızı geri dönüşüme gönderelim, israf etmeyelim. Bu çerçevede kullandığımız ürünlerimizi ihtiyacı olanlara, geri dönüşüme götürmek suretiyle hem istihdama hem ekonomimize katkı sağlayalım. İnşallah bu seferberliği başta kadınlarımız, gençlerimiz, çocuklarımız olmak üzere tüm Türkiye’de yaygınlaştıracağız” dedi.