Kentdeha – Deha TV Radyo

GÜNCEL – NECİP FİLİZ (16 KASIM 2021)

GÜNCEL – NECİP FİLİZ (16 KASIM 2021)
8 views
18 Kasım 2021 - 11:10

Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Necip Filiz Açıklamalarda Bulundu

Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Necip Filiz devam eden çalışmalar, ekonomi ve kurmak istedikleri üniversiteye ilişkin açıklamalarda bulundu. OSB’ler için büyük önemi olan 4562 sayılı kanun değişikliğinin ayrıntılarını, Denizli’ye kazandırmak istedikleri 2. Üniversitenin arsa alımının da gelinen son durum ve diğer konulara ilişkin Eylem Şimşek Tetik’in sorularını cevapladı.

Eylem Şimşek Tetik: Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Yönetim Kurulu Üyesisiniz, OSBÜK çatısı altında yapılan çalışmalar ile ilgili neler paylaşırsınız?

Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Necip Filiz: Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Türkiye’deki yaklaşık 350 Organize Sanayi Bölgesinin Ankara’daki hem Sanayi Bakanlığı ile olan iletişimini sağlayan, hem onların şehirlerindeki uygulamalarda tecrübesi ile yol gösterici olan hem de gelişmelerine katkı sunan bir çatı kuruluş. Mesela Kanunda tanımlanması ile birlikte Sanayi Bakanlığı adına OSB’lerin enerji tüketimlerini, elektrik tüketimlerini online olarak sürekli takip ederek Sanayi Bakanlığı’na iletiyor ve Sanayi Bakanlığı da bu enerji tüketimlerinin ne durumda olduğuna ilişkin başta elektrik ve doğalgaz olmak üzere öngörü sahibi oluyor. Örneğin Denizli OSB’deki aylık elektrik tüketimi 45 milyon kilovat saat. Denizli OSB’nin geçmiş tarihine göre bir rekor. Elektrik tüketimi nasıl artıyor, yeni yatırımlar varsa, mevcut yatırımlar kapasite attırıyorsa veya tek vardiya çalışan bir işletme 2-3 vardiyaya geçiyorsa artar. Denizli OSB’de bunu görüyoruz şu an yatırımı devam eden işletmelerimiz, sanayicilerimiz var. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu olarak son toplantımızı Gaziantep’in ev sahipliğinde yaptık. Çok güzel bir toplantı oldu, hem Gaziantep’i görme fırsatı bulduk hem de görüşmeler gerçekleştirdik. Tabii biraz da içimiz burkuldu ve üzüldük. Çünkü Gaziantep’te 7. OSB’yi yapıyor. Denizli’de 30 bin kişilik istihdam, 1 milyar doların üzerinde Denizli ihracatına bir katkı sağlıyor, bölgenin 140-150 firması ile en büyük sanayi organizasyonu. Ama Gaziantep’te başka bir noktaya gitmişler yani biz onu görünce tabii ister istemez üzülüyorum şehrim adına.

Eylem Şimşek Tetik: Sanayi’de kullanılan enerji ürünlerine gelen fiyat artışları söz konusu Sanayiciler için bu artış nasıl bir etki yarattı?

Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Necip Filiz: Elektrik ve Doğalgaz fiyatlarında evet bir artış söz konusu. Bu konuda en son doğalgaza gelen fiyat artışı sanayiye geldi, ben Milletvekillerimizle de görüşüyorum bu konuları çünkü sanayiden sanayicilerden gelen talepler oluyor. Yalnız şu da var, enerji konusunda bütün dünya da bir sıkıntı var ve doğalgaz fiyatı Türkiye’de, Almanya’dan yani doğalgazı ithal eden ülkeler arasında yine en uygun fiyat uygulanıyor. Türkiye’deki doğal gaz fiyatının Doğalgaz çıkan Rusya, Azerbaycan ya da İran ile kıyas edemeyiz. Ancak ithal eden ülkeler arasında en uygun fiyat yine Türkiye’de diyebiliriz. Yine de önümüzdeki kış ile ilgili mutlaka bir planlama gerekiyor. Enerji ile ilgili elektrik fiyatları da yine gündemde. Enerji maliyetinin büyük bir kısmını oluşturan bazı ürün grupları var, mesai iplik üretimi. İplik üretimi nedir pamuğun makinalarda iplik haline dönüştürülmesi çoğunlukla enerji girdisi ile olur, aynı şekilde mermer İlimizdeki mermerin işlenmesi de öyle, çıkarılan kaya blokların kesilip ebatlanmasında elektrik motorları yoğun kullanılıyor ve enerji tüketen bir sektör yani elektrik enerjisini yoğun tüketen sektörler. Bunlar önemli ama bir taraftan da kurların yükselmesi ihracat yapılabilirliği daha da kolay, şu an Denizli ihracatçılarımızın hepsi çalışıyorlar. Çin’de yaşanan bir takım sıkıntılarından dolayı Uzak Doğu’dan Türkiye’ye gelenler var.

Eylem Şimşek Tetik: Organize Sanayi Bölgeleri için oldukça önemli olan 4562 sayılı kanun nedir, neleri kapsıyor ve değişiklik için beklenti ve talepler neler?

Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Necip Filiz: OSB’ler iki türlü yönetiliyorlar, bir tanesi müteşebbis heyet yani kuruluşta kurulan ilde Vali ilçede Kaymakam başkanlığında devam edebiliyor eğer isterse. Ancak Türkiye’de Doğu’da Batı’da farklı OSB’ler var, farklı yapılar var. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da örneğin bir Valinin bir Kaymakamın oradaki OSB’nin başkanı olmasının bir takım avantajları varken Batı bölgelerinde OSB’ler kendi genel kurulları ile yönetim kurulları bulunuyor. Herhangi bir ihtilaf olduğunda genel kurul karar alıp tekrar müteşebbis heyetle devam edebiliyor. Türkiye’deki mevcut OSB’lerin başka illerde veya kendi ilinde başka OSB’leri kurma imkânı tanır ki bu önemli bir şey. Bu noktadan hareketle kendi ilimizde farklı OSB’lerin kurulması demek.

Eylem Şimşek Tetik: Denizli’de kurulmak istenilen 2. Üniversite söz konusu buna da yine Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi olarak diğer Eğitim destekleriniz gibi Denizli’ye kazandırmak istiyorsunuz? Gelinen son durum nedir?

Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Necip Filiz: Birinci önceliğimiz üniversite evet, Denizli’de ikinci bir üniversite ihtiyacı var mıdır var, bu bir teknik üniversite olmalı mıdır evet ama baktığımızda meslek yüksekokulu da çok önemli. Denizli’de hem meslek Yüksekokulu’nu hem de Teknokent’i kapsayan bir takım çalışmalar içindeyiz. Denizli OSB Yönetimi olarak biz istiyoruz ki sadece DOSTEK ile değil Meslek Yüksekokulu ile Teknokenti ile Teknopark’ı ile hepsi bir eğitim ekosistemi, üssü haline dönüştürelim. Bu kapsamda da Denizli Kumkısık bölgesinde bulunan 73 dönüm civarında bir hazine arazisi var ve biz buranın bir ihalesine girdik ve 30 yıllık irtifak hakkı şu an Denizli Organize sanayi Bölgesi İşadamları Vakfı üzerine yapılmış oldu.