Kentdeha – Deha TV Radyo

DÖVİZİ OLANLARA KÖTÜ HABER!

DÖVİZİ OLANLARA KÖTÜ HABER!
21 views
20 Aralık 2021 - 21:32

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni döviz planını açıklamasının ardından gün içinde yüzde 10 değer kaybeden Türk Lirası, akşam saatlerinde toparlandı. Dolar/TL 18.40’dan 12 liranın altına geriledi. Böylece Türk Lirası yüzde 50 değer kazanmış oldu.

Yükselen döviz kuruna karşı dikkat çeken bir plan açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Tasarruflarını değerlendirirken, kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz. Dövizin muhtemel getirisine Türk Lirası varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak bu yeni araç şöyle işleyecektir. İnsanlarımızın bankadaki Türk Lirası varlığının mevduat kazancı kur artışından yüksekse, bu getiriyi elde edecek. Ama kur getirisi mevduat kazancının üstünde kalırsa, aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Üstelik bu kazanç stopaj vergisinden de muaf tutulacak. Ayrıca, Türk Lirası varlıklarının yeni bir döviz talebi oluşturmayacak şekilde değerlendirilmesini temin edecek araçları devreye alacağız. Dolayısıyla, bundan sonra hiçbir vatandaşımızın kur daha yüksek olacak diye mevduatını Türk Lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.”

Dolar ve Euro Geriledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamalarının ardından gün içinde yabancı para birimleri karşısında %10’dan fazla değer kaybeden Türk Lirası dikkat çeken bir performans gösterdi.

18.40 ile rekor seviyeyi gören dolar kuru 12 TL’nin altına geriledi. 20 lirayı aşan Euro ise 13 liranın altına indi. Böylece Türk Lirası yüzde 50 değer kazanmış oldu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin