Kentdeha – Deha TV Radyo

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI
4 views
21 Aralık 2021 - 8:25

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk lirasını teşvik etmek için hazırlanan paketi açıkladı. Devreye alınacak yeni araçlarla dövizin muhtemel getirisine Türk lirası varlıklarda kalarak ulaşılabilmesi sağlanacak. İhracatçı firmalara doğrudan Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verilecek. “Yastık altı” tabir edilen altın varlığının finansal sisteme dâhil edilerek ekonomiye kazandırılması için yeni araçlar geliştirilecek.

Yeni Finansal Araçlar ve Ekonomik Tedbirler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurdaki dalgalanmayı durdurarak nispi bir istikrarı sağlamak için yeni araçların devreye alınacağını açıkladı.

Bankada Türk Lirası varlığının mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek ama kur getirisi mevduat kazancının üstünde kalırsa aradaki fark doğrudan vatandaşa ödenecek. Bu kazanç stopaj vergisinden de muaf tutulacak. TL varlıklarının yeni bir döviz talebi oluşturmayacak şekilde değerlendirilmesini temin edecek araçlar devreye alınacak.

Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalara doğrudan Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verilecek. Ortaya çıkabilecek kur farkı ise TL olarak ihracatçı firmalara ödenecek. Fon büyüklüğü 250 milyar liraya ulaşan bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı oranı yüzde 5 daha artırılarak yüzde 30’a çıkartılacak.

Devlet iç borçlanma senetlerine talebi artırmak için stopaj yüzde sıfıra indirilecek. İhracat ve sanayi şirketleri için kurumlar vergisinde bir puanlık indirim planlanıyor.

Katma Değer Vergisi etkinliği, adaleti ve basitleştirmeyi sağlamak amacıyla yeniden düzenlenecek. Şirketler tarafından yapılacak temettü ödemeleri üzerindeki stopajı yüzde 10’a indirilecek. Kamu bankalarının toplam kredilerinin belli bir oranını şeffaf şekilde her yıl ilan edilecek öncelikli sektörlere kullandırmasını sağlayacak bir yapı kurulacak. Kredi garanti fonu desteğiyle uzun vadeli istihdamı koruma ve geliştirme öncelikli işletme kredileri verilecek.