Kentdeha – Deha TV Radyo

SAHİPSİZ VE TEHLİKE ARZ EDEN HAYVANLARLA İLGİLİ GENELGE

SAHİPSİZ VE TEHLİKE ARZ EDEN HAYVANLARLA İLGİLİ GENELGE
6 views
28 Aralık 2021 - 8:38

Son günlerde artış gösteren ve Denizli’de de 13 yaşında bir çocuğa köpek saldırısı sonrasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, insan yaşamını tehdit eden sahipsiz ve tehlike arz eden hayvanlarla ilgili önlemler kapsamında hazırladığı genelgeyi 81 il valiliklerine ve tüm belediyelere gönderdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Genelge Gönderdi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı “Sahipsiz ve Tehlike Arz Eden Hayvanlar Hakkında” başlıklı genelge gönderildi.

Genelgede, “5393 sayılı Belediye Kanunu’nda çevre ve çevre sağlığı hizmetleri ile ilgili görev ve sorumluluğu ile belde sakinlerinin mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla her türlü faaliyet ve girişimde bulunma yetki ve imtiyazı belediyelere tevdi edilmiştir. Diğer taraftan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda 7332 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikler uyarınca belediyelerimize gönüllü kuruluşlarla iş birliği içinde sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri kurarak, onların bakımlarını ve tedavilerini sağlama, eğitim çalışmaları yapma, ayrıca ilgili belediye meclisinin uygun görmesi halinde hayvan hastanesi kurma görevi verilmiştir” denildi. Genelge kapsamında belediyelerce son dönemde insan yaşamını tehdit eden sahipsiz ve tehlike arz eden hayvanlarla ilgili alınması istenen 17 önleme yer verildi.

Veteriner Hekim Tuğçe Caner, Değerlendirmede Bulundu

Son dönemde yaşanan pitbull saldırıları ve beraberinde uygulanan sokak hayvanlarının toplanmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Veteriner Hekim Tuğçe Caner, pitbull ırkını sahiplenen kişilerin eğitimden geçmesinin önemli olduğunu belirterek, pitbull ırkının saldırısı oldu diye durumun genele yayılarak, sokak hayvanlarının toplanılmasının doğru olmadığını söyledi.