Kentdeha – Deha TV Radyo

AŞILAMA ORANI ARTTIKÇA VAKA DÜŞÜYOR

AŞILAMA ORANI ARTTIKÇA VAKA DÜŞÜYOR
4 views
29 Aralık 2021 - 8:20

Denizli’de yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında 18 yaş ve üstünde en az bir doz aşılama oranının yüzde 82’nin üzerinde olması, vaka sayısında azalmayı da beraberinde getirdi.

Sayıların Düşmesine Rağmen Vatandaşlar Tedirgin

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı, 11-17 Aralık tarihleri arasında illere göre her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayıları, Denizli’deki düşüş ile aşılamanın önemini bir kez daha ortaya koydu. Sağlık Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayımlanan il bazında 100 bin nüfusa karşılık gelen Covid-19 vaka sayıları ile günlük aşılama oranlarından derlediği bilgilere göre, salgınla mücadele kapsamında yürütülen yoğun aşılama çalışmaları; maske, mesafe ve hijyen gibi bireysel tedbirlere uyulmasının da etkisiyle meyvelerini vermeye başladı. Mavi kategoride yer alan Denizli’de yüzde 82,2’lik aşılanma ile en çok aşı yapılan iller arasında yer aldı. 4 ile 10 Aralık tarihleri arasında görülen haftalık vaka sayısı 100 binde 249,65 olarak gerçekleşen kentte, 11-27 Aralık tarihleri arasında 100 bindeki vaka sayısı 223,55’e düştü. Kentte haftalık 100 binde görülen vaka sayısı bir önceki haftaya göre yüzde 25,55’lik azalış oldu. Düşen vaka sayıları yine de Denizlili vatandaşları tedirgin etmeye devam ediyor.

“Vatandaş Olarak Duyarlı Olmamız Lazım”

Denizli’de yaşayan Hüdai Şeker, aşı olan vatandaşların rehavete kapılmasından dolayı dert yakındı. Şeker, herkesin pandemi kurallarına riayet etmesi gerektiğini belirtti.

“Birçok Kişi Maske Kullanmıyor”

Son günlerde kafeler de görülen kalabalığın hastalığı artırdığını ve kapalı ortamlarda virüsün daha çok yayıldığına dikkat çeken Resul Öztürkmenli, “Birçok kişi maske kullanmıyor. Kullanmadığı gibi bizim sağlığımızda tehlikeye giriyor.” diye konuştu.