Kentdeha – Deha TV Radyo

VEREM HASTALIĞI HALA CİDDİ BİR TEHLİKE

VEREM HASTALIĞI HALA CİDDİ BİR TEHLİKE
13 views
03 Ocak 2022 - 12:20

Türkiye’de her yıl ocak ayının ilk pazartesi günü başlayan hafta Veremle Savaş Eğitimi Haftası. Verem hastalığında erken tanının önemine dikkat çeken Denizli Verem Savaş Dispanseri Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. Betül Abdüloğlu, etkili tedavi ile hastaların sağlığına kavuşmasının yanı sıra toplum sağlığının korunmasının da önemli olduğunu söyledi.

Dr. Abdüloğlu: Tedavide İlaç Kullanımı ve Kontrol Önemli

Hava yoluyla bulaşan, başta akciğerler olmak üzere tüm organları tutabilen verem, dünyada ilk 10 ölüm sebebi arasında yer alıyor. Türkiye’de veremle mücadele kapsamında “Ulusal Tüberküloz Kontrol Programı” yürütülüyor. Program, veremin görülme sıklığının ve hastalığa bağlı ölümlerin azaltılması, ailelerin hastalık nedeniyle karşılaştığı sıkıntıların önlenmesi amacıyla “Veremsiz Bir Türkiye” hedefine ulaşmak için yürütülen faaliyetleri kapsıyor.

Televizyonumuzda yayınlanan Yazıyor Yazıyor programına konuk olan Denizli Verem Savaş Dispanseri Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. Betül Abdüloğlu, Verem Hastalığı, Tedavisi ve Korunma yolları konusunda bilgiler aktardı.

Dr. Betül Abdüloğlu, veremin hava yoluyla bulaşan, başta akciğerler olmak üzere tüm organları tutabilen bir hastalık olduğunu ifade etti.

Verem hastalığında belirtilere değinen Dr. Abdüloğlu, vücut direncini düşüren hastalıkların kişiyi riskli duruma getirdiğini söyledi.

Toplum sağlığı açısından bulaşın önlenmesi gerektiğini belirten Dr. Betül Abdüloğlu, verem tedavisinin uzun süreli olduğunu, bu süreçte düzenli ilaç kullanımının ve kontrollerinin önemli olduğunu ifade etti.