Kentdeha – Deha TV Radyo

POZİTİF VAKANIN KARANTİNA SÜRESİ 7 GÜN!

POZİTİF VAKANIN KARANTİNA SÜRESİ 7 GÜN!
6 views
06 Ocak 2022 - 7:40

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Koronavirüs ile ilgili yeni kararları açıkladı. Bakan Koca, pozitif vakaların karantina süresinin 14 günden 7 güne indiğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası alınan yeni kararları açıkladı. Omicron varyantının vaka sayılarını etkilediğini ifade eden Bakan Koca, alınacak tedbirleri sıraladı. Öte yandan pozitif vakaların karantina süresinin 7 gün olarak belirlendiğini duyurdu. Vaka sayılarının arttığını ve kişisel korunmanın öneminin arttığına dikkat çeken Bakan Koca, kalabalık ortamlardan uzak durulması gerektiğinin de altını çizdi.

Bakan Koca açıklamasında, “Karantina sürelerinin mevcut koşullar dikkate alındığında yeniden düzenlenmesinin uygun olacağına karar verilmiştir. Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. 7. günden sonra hafif ya da hiç belirti göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakalar 5. gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer. Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5. gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilirler” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, kişisel tedbirler ve eğitim ile ilgili de açıklamalarda bulunarak, “Yeni durumda kişisel tedbirlerin önemi artmıştır. Kişisel koruyucu maske kullanımı, kapalı ve havalandırması kısıtlı ortamlarda uzun süre geçirilmemesi ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Okullarımızda Yüz Yüze Eğitim devam edecektir. Ülkemizdeki tüm müesseseler kapanmadan okullarımız kapanmayacaktır. Tedbirlere uyarak eğitime devam edilecektir” dedi.