Kentdeha – Deha TV Radyo

KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE YENİ KARARLAR

KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE YENİ KARARLAR
6 views
13 Ocak 2022 - 7:42

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu’nun tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunun kaldırıldığını, pozitif vakaların 7 gün sonunda PCR testi yaptırmadan normal hayatlarına dönebileceklerini söyledi.

İzolasyon Süresi ve PCR Testi Uygulamasında Yeni Kararlar Alındı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs sürecinde yeni kararlar alındığını açıkladı.

Bakan Koca, Omicron varyantının küresel ölçekte olduğu gibi Türkiye’de de baskın varyant haline geldiğine dikkati çekerek, vaka sayılarının bir önceki aya oranla yaklaşık 4 kat birden arttığını, bununla birlikte hastanelerde tedavi edilmesi gereken hasta sayısında yaklaşık yüzde 10’luk bir artış olduğunu ifade etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, alınan yeni kararları açıklayarak, “Bilim Kurulu toplantısında aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verilmiştir. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilirler. Bilim Kurulumuz, gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları ve hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak, tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır. Bundan böyle PCR testi yalnızca belirti gösteren kişilere yapılacaktır” dedi.