Kentdeha – Deha TV Radyo

BEYZANUR & MEHMET ÜNAL İLE MÜTEMMİM CÜZ (18 NİSAN 2022)

BEYZANUR & MEHMET ÜNAL İLE MÜTEMMİM CÜZ (18 NİSAN 2022)
Mehmet Ünal( av.tr.mehmetunal@gmail.com )
514 views
18 Nisan 2022 - 0:00

Değerli okurlarımız, “Mütemmim Cüz” köşesinden herkese merhaba.

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda geçtiği üzere mütemmim cüz; bütünleyici parça, asıl şeyin temel unsuru olan ve o şey yok edilmedikçe, zarara uğratılmadıkça veya yapısı değiştirilmedikçe ondan ayrılmasına olanak bulunmayan parça olarak ifade edilir.

Köşemizin isminin “Mütemmim Cüz” olmasına gelince aslında terimsel anlamından ziyade hukuk ve adaletin, hayat ve devletin hemen hemen her alanında “Mütemmim Cüz” rolünün olmasından yola çıkarak düşünülen bir isim.

*

Evet, asırlardır süren insanoğlunun hayat yolculuğu, devletlerin kuruluşu-yıkılışı, toplumsal ve sosyolojik olaylar ve birçok gelişme hep bir bütün olarak hukukun etrafında dönmüştür. Terazinin şaştığı yerde kopuşlar meydana gelmiş ve bu kopuşlar devrimleri meydana getirmiştir.

Asırlardır tecrübe edilmiş ve sonuçları hep acı tablolarla neticelenmiş olan hukukun rafa kaldırıldığı ve adaletin tam manasıyla tecelli etmediği yönetim anlayışını maalesef 21. yüzyılda da görüyoruz ve acı tecrübeler yaşamaya devam ediyoruz. Büyük düşünür ve mütefekkirler, hukuk ve devletin, hukuk ve hayatın adeta “Mütemmim Cüz” olduğunu defaatle ifade etmişlerdir. Hepinizin bildiği Hz. Ömer’in ifade ettiği “Adalet mülkün temelidir”, yine Aristo’nun “Adalet önce devletten gelir. Çünkü hukuk, devletin toplumsal düzenidir.” ifadeleri, tarihin ve tecrübenin keskin süzgecinden geçmiş sözlerdir. İşte bu köşede bu hayat-hukuk denklemi, güncel hukuki-siyasi gelişmeler, etik değerler-hukuk, tarihsel süreçte adaletin gelişimi ve algısı vb. geniş bir yelpezade serpilen ve gelişen yazılar okuyacaksınız.

*

Avukat Temel’e sormuşlar: “Bir daha dünyaya gelsen avukat mı imam mı olmak isterdin?”

“İmam” demiş. Nedenini sormuşlar: “Mevzuat hep aynı, hiç değişmiyor.” demiş.

Temel haklı. Özellikle bazı hukuki düzenlemelerde sık sık değişen mevzuat, ülkemizdeki hukuk alanındaki ciddi problemlerden birisi. Bu da pratikte muhtemel sorunları beraberinde getiriyor. Bu cümleden hareketle, tabii ki de bu köşede artık fıkralara konu olacak boyuta gelmiş ülkemizde sıkça değişen kanunların halinden ve yasama organı meclisin işlevselliği ile işlevsizliğinden yazılar göreceksiniz.

*

Son olarak bu köşede, birbirini tamamlayan ve yine adeta birbirinin “Mütemmim Cüz”ü olan bir çiftin, meslektaşın, yazıların satır aralarında nazik dokunuşlarını göreceksiniz.

Sevgiyle kalın…

Avukat Beyzanur & Mehmet Ünal

NOT: Yayımlanan yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazara aittir.