Kentdeha – Deha TV Radyo

SİDAR ANIL ÖZALP İLE YEŞİL KÖŞE (18 NİSAN 2022)

SİDAR ANIL ÖZALP İLE YEŞİL KÖŞE (18 NİSAN 2022)
SİDAR ANIL ÖZALP( sidarozalp@inerji.com )
36 views
18 Nisan 2022 - 0:00

Yeşil Çözüm

Kentdeha’da bugün itibariyle yazmaya başladığım köşemden öncelikle tüm kıymetli okurlarıma merhabalar.

Ayrıca, yazılarımı siz değerli okuyucular ile buluşturmama fırsat veren DEHA Yönetimi’ne ve emeği geçen tüm ekibe teşekkürlerimi sunuyorum. Bir de sizlere kısaca kendimden bahsetmek isterim. Mesleğim İnşaat Yüksek Mühendisi olup, Yenilenebilir Enerji sektöründe faaliyet gösteren, kurucusu olduğum firmamda çalışmalar yürütmekteyim. Ayrıca sivil toplum çalışmalarında, Denizli Rotary Kulübü Başkanlığı ile TÜLOV Denizli Temsilciliği ve Mütevelli Heyeti Üyeliği görevlerini yürütmekteyim.

İş hayatında yenilenebilir enerji dedik, daha yeşil bir dünya hayali her yerde benimle…

*

Kentdeha’da da benim köşem, Yeşil Köşe.

Peki, neler buluşacak bu köşede siz değerli okuyucularla?

Bu soruya “Yeşil Çözüm” cevabını vermek yerinde olur.

Bazen ekolojik, bazen ekonomik problemler karşısında, daha yeşil bir gelecek ve sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle, naçizane, siz değerli okuyucular ile yeşil çözüm önerilerimi paylaşacağım.

Bol bol “Daha yeşil yarınlar mümkün!” diyecek ve bugün atmamız gereken çevre ve enerji alanındaki adımları yazacağım.

Ekolojileri ekonomilere kurban etmeden de büyümenin mümkün olduğunu, doğal kaynakların daha etkin kullanımı ile gelecek nesillere nasıl daha yaşanabilir bir dünya bırakılabilir, örnekler ile anlatacağım.

Hani küresel ısınma ve iklim krizi geleceğin problemi derler ya, değil! Küresel ısınma ve iklim krizi bugünün problemi. Bu krizi bugün görmezden gelerek günü kurtarma düşüncesinin ne denli yanlış olduğunu, yapılan bu sorumsuzluklar sonucunda önümüzdeki dönemlerde dünyamızı daha büyük problemlerin bekleyeceğini hatırlatacağım.

*

İklim krizi demişken, diğer yandan bir büyük kriz daha kapıda. Gıda krizi.

Bugün, dönüşü mümkün olan hatalar, bizleri ileride daha büyük çıkmaza sokacak yolun başlangıcı olabilir. Bu hatalardan hızlı dönüşün hayati önemini konuşacağım.

Geç değil, hiçbir şey için elbette geç değil. Her şeye başlamak için en doğru zaman, şimdi!

*

Yazımı sonlandırmadan hemen önce, siz değerli okuyucularla başkanlık görevini yürüttüğüm Denizli Rotary Kulübü olarak daha yeşil yarınlar için geçen hafta gerçekleştirdiğimiz bir etkinliğimizi paylaşmak isterim.

DOÇEV işbirliğinde Cankurtaran’da DOÇEV-Denizli Rotary Kulübü Yaşam Ormanı projemiz hayata geçti. Kulüp olarak 2000 Adet fidan bağışında bulunduğumuz DOÇEV’e ait orman sahasında, üyeler ve ailelerimiz ile birlikte oldukça keyifli bir pazar geçirmiştik.

Ormanın vermiş olduğu huzur ve keyif ile birlikte, fidan dikim etkinliğimizde hatırladığımız bir Kızılderili atasözü oldu; “Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak…”

*

Yazımın başlarında da belirttiğim gibi ekolojileri ekonomilere kurban etmeden de büyümenin mümkün olduğunu vurgulayarak, tam da bunu kastediyordum. O son ağaç kuruduğu zaman, bizi sahiplenecek ve doyuracak bir evimiz, dünyamız olmayacak.

Hayata geçirdiğimiz bu orman projesi ile nefes kaynağımız, geleceğimizin teminatı olan ormanlarımızın kıymetini bizler de bir kez daha hatırlayarak, daha yeşil bir gelecek için farkındalık yaratan bir adım attık. Bu adımların daha fazla atılması ve sahiplenilmesi ümidiyle…

Önümüzdeki hafta görüşmek üzere, sağlıklı günler diliyorum.

Sidar Anıl Özalp

NOT: Yayımlanan yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazara aittir.