Kentdeha – Deha TV Radyo

SON ZAMANLARDA SENİ NE GÜLÜMSETTİ? (18 NİSAN 2022)

SON ZAMANLARDA SENİ NE GÜLÜMSETTİ? (18 NİSAN 2022)
Aybüke Taştan( aytastan97@gmail.com )
47 views
18 Nisan 2022 - 0:00

“Gülmesini bilen insanlar dünya meselelerine sağduyu, sakin kafa, sağlam düşünce ve kültürlü bir gözle bakabilmelerine imkân veren, sihirli anahtarı ellerine geçirmiş olurlar.” der Dil Bilimci ve Filozof Lin Yutang.

Son zamanlarda bir yerden bir yere giderken ya da sadece kulaklığı takmış yürüyüş yaparken fark ettiğim korkunç bir gerçek var. Hiç kimse gülmüyor!

Elbette insanlar sokakta yürürken kendi kendilerine gülecek değiller ancak o kadar sinirli görünüyorlar ki durdurup yol sormaya bile çekiniyor insan.  Basit nedenlerle çıkan gerginlikler, küçük bir tartışmanın alevlenmesi sonucu kırılan kalpler…

*

Soruyorum kendi kendime, neden böyle olduk? Ya da ne ara böyle olduk? Bugün bir tanıdığım anlattı, eskiden Pamukkale travertenlerine giriş ücretsizmiş mahallece toplanıp pikniğe giderlermiş. Denizli’de deniz olmadığı için çocuklar mayolarını giyip ayaklarını travertenlerdeki havuzlara sarkıtıp haşlanmış mısır yerlermiş. “Öyle çok paramız yoktu inan ki, bir kamyonetin sırtına atlar güle oynaya giderdik.” diyor…

Eskiden tabi, eskiden. Belki de pahanın bu kadar ağır olmadığı eskilerden ya da insanların ne olursa olsun hayattan keyif almayı bildiği eskilerden. Giyecek ikinci bir elbisesi olmamasına rağmen gülümsemekten çekinmeyen, kıymet bilen eskilerden.

Oysa şimdi her şey o kadar kolay ancak bir o kadar da zor ki, ne aldığımız ne verdiğimiz yetiyor bizlere. “Ya Aybüke iyi diyorsun da haklı gerekçelerimiz var!” dediğinizi duyar gibiyim.

*

Belki de haklısınız. Ülke gündeminde hepimizi sıkıntıya boğan ve gerçekten de surat asmamızı hak edecek bir gerçek var ki o da ekonomik kriz. Son zamanlarda hayatımızda olan bu gerçek yüzünden olduğumuzdan daha asık suratlı, daha çekilmez insanlar haline gelmiş olabiliriz ama bir oturup düşünmek lazım, her ne olursa olsun canımızı sıkmaya, gerginlik çıkartıp kalbimizi yaralamaya ne gerek var?

Hem ne demiş Lin Yutang, “Gülmesini bilen insanlar dünya meselelerine sağduyu, sakin kafa, sağlam düşünce ve kültürlü bir gözle bakabilmelerine imkân veren, sihirli anahtarı ellerine geçirmiş olurlar.”

Dünya meselelerinde sağlam düşünebilmek ve biraz olsun sağduyulu davranabilmek için yegâne anahtarımız gülümsemektir. Üstelik her şeyin ateş pahası olduğu şu dönemde yalnızca gülümsemek bedavadır.

Şimdi soruyorum sizlere, son zamanlarda sizi ne gülümsetti? Bir cevabınız varsa, elinizde sihirli bir anahtarınız var ve ister inanın ister inanmayın ama onunla her kapıyı açabilirsiniz demektir. Ona sahip olduğunuz tek şeymiş gibi sarılın ve sakın bırakmayın. Şartlar ne olursa olsun gülümsemeyi ihmal etmeyin.

Aybüke Taştan

NOT: Yayımlanan yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazara aittir.