Kentdeha – Deha TV Radyo

BEYZANUR & MEHMET ÜNAL İLE MÜTEMMİM CÜZ (26 NİSAN 2022)

BEYZANUR & MEHMET ÜNAL İLE MÜTEMMİM CÜZ (26 NİSAN 2022)
Mehmet Ünal( av.tr.mehmetunal@gmail.com )
71 views
26 Nisan 2022 - 0:00

NEDEN?

Merhaba kıymetli okurlarım,

Hukuk alanında, biri yerel diğeri uluslararası ölçekte yapılan iki araştırma sonucunu sizlerle paylaşmak istiyorum. İnsan Hakları Derneği’nin talebiyle 68 il ve 383 ilçede 3285 katılımcıyla KONDA Araştırma Şirketi tarafından yapılan “Türkiye’de Hapishaneler ve Mahpuslar Algısı Araştırması” sonucu, ankete katılanların yüzde 69’u adalete güvenmediğini, yüzde 72’si ise insanların haksız yere tutuklandığını düşündüğünü ifade etmiş. 14 Ekim 2021 tarihinde The World Justice Project (WJP) tarafından yayınlanan ve 139 ülkenin sekiz ayrı başlıkta değerlendirildiği Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde (Rule of Law Index) Türkiye, 139 ülke arasında 117’inci sırada yer almış.

*

Nasıl yani? Netleştirmek adına gelin hep birlikte WJP tarafından yapılan araştırmayı yakından inceleyelim.

WJP, hukukun üstünlüğü ilkesini dört ana prensip ile bağdaştırıyor. Bu bağlamda hukukun üstünlüğü ilkesinin olmazsa olmazları arasında herkesin hukuk karşısında hesap verebilir olması ile yasaların açık, anlaşılır olması ve temel hakları koruması gibi prensipler bulunuyor. Bunun yanı sıra WJP; yasaların çıkartılması, yönetimi ve uygulanması süreçlerinin erişilebilir, adil ve etkili olması gerektiğini vurgularken adaletin yetkin, etik, bağımsız ve tarafsız kimseler tarafından sağlanması gerektiğinin de altını çiziyor. Ülkelerin hukukun üstünlüğü ilkesine bağlılığını ölçmede kriter olarak alınan ana başlıklar ise; hükümet yetkilerinin kısıtlanması, yolsuzlukların önlenmesi, yönetimde şeffaflık, temel haklar, nizam ve güvenlik, idari yaptırımlar, adil hukuk ve cezai adalet. 2021 yılı endeksinde sıralamada yine 2020 yılında olduğu gibi Danimarka, Norveç ve Finlandiya başı çekiyor. Bu üç ülkeyi İsveç, Almanya ve Hollanda izliyor. 2021 yılında son sıraları paylaşan ülkeler ise 2020 yılında da olduğu gibi Kamboçya ve Venezuela olmuş. Bu ülkelerin yanı sıra sıralamada en geride bulunan diğer ülkeler, Kamerun, Mısır ve Kongo. Maalesef Türkiye, geçtiğimiz yıl 128 ülke içinde 107. sırada yer alırken 2021 yılında 139 ülke içinde 117. sırada yer bulmuş. Endekste Türkiye’nin Meksika, Angola ve Mali gibi ülkelerin gerisinde kaldığı görülüyor.

*

“Yok artık!” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak “Acı Gerçek” bu.

WJP’nin araştırması ile KONDA’nın yaptığı araştırma, birbirini teyit eder şekilde ve ülkemiz bazında (dış güçler argümanını çürütür derecede!) durumun sağlaması olmuş. Evet, hukukun üstünlüğü alanında vasat konumda olan bir ülkeyiz.

Bir hastalığın tedavisine başlayabilmek için öncelikle bilimsel veriler ışığında doğru teşhisin yapılması gerekir. Ancak doğru teşhis ve tespit neticesinde uygun tedavi ve doğru reçete uygulanabilir. Ülke olarak veya devlet yöneticileri olarak başımızı toprağa gömsek de büsbütün “Acı Gerçek” üstte duruyor. Bir vatandaş ve hukukçu olma gayreti içerisinde olan avukat olarak sormak istiyorum: NEDEN?

*

Sormaktan çekinmeden soralım sevgili okurlarım:

Meksika, Angola ve Mali gibi ülkelerin de gerisinde bir Türkiye, NEDEN?

Kendi vatandaşının dahi adaletine güvenmediği hukuk sistemine sahip bir Türkiye, NEDEN?

Tarihi ve kültürü, adil hükümdarların varlığı ile dolu bir medeniyete sahip Türkiye’nin geldiği bu hazin nokta, NEDEN?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bu “NEDEN”ler canımı sıkıyor, beni derin düşüncelere sevk ediyor.

NEDEN’leri uzun uzun sıralayıp sizin de canınızı daha fazla sıkmak istemem. Ancak ilerleyen yazılarda NEDEN’lere, NASIL’lara kafa yormalı ve en azından kendi zihnimizde ve vicdan muhasebemizde teraziyi doğru tutmalıyız kanaatindeyim.

*

Didaktik didaktik konuşma avukat hanım/bey mi dediniz? Pekâlâ. İronik bir “Mütemmim Cüz” ile bitirelim yazımızı:

Dede torununa masal anlatıyormuş;

-Evvel zaman içinde kalbur zaman içinde anlı şanlı bir ülke varmış. Bu ülkenin insanları çalışkan ve doğru, hâkimleri ve yöneticileri adil ama avukatları yalancı imiş.

Torun birden söze girmiş.

-Ay dede burası çok komik, bunu bir daha tekrar etsene.

Sevgiyle kalın…

Avukat Beyzanur & Mehmet Ünal

NOT: Yayımlanan yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazara aittir.