Kentdeha – Deha TV Radyo

HASTANIN BELİNDEN 16 CM’LİK KİTLE BAŞARIYLA ÇIKARILDI

HASTANIN BELİNDEN 16 CM’LİK KİTLE BAŞARIYLA ÇIKARILDI
3 views
12 Mayıs 2022 - 22:20

Denizli’de yaşayan 67 yaşındaki Meryem Alca, halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlık gibi şikâyetlerle Özel Denizli Cerrahi Hastanesi‘ne gitti. Hastanede yapılan incelemeler sonucu belinde yıllar önce geçirmiş olduğu bir ameliyatta takılan vidaların 16 cm’lik apse oluşmasına neden olduğu ortaya çıktı. Alca, devasa büyüklükteki kitleden, Ortopedi-Travmatoloji ve Dahiliye Uzmanının işbirliği ile yapılan operasyonun sonucunda kurtuldu.

Denizli’nin Tavas ilçesinde yaşayan 67 yaşındaki Meryem Alca, Özel Denizli Cerrahi Hastanesi’ne halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlık gibi şikâyetlerle başvurdu. Hastanede yapılan incelemeler sonucu belindeki apse kitlesinin yıllar önce geçirmiş olduğu bir omurga ameliyatında omurgasına takılan vidalardan kaynaklandığı ortaya çıktı. Hastanın belindeki iltihabın kaynağı Ortopedi-Travmatoloji ve Dahiliye Uzmanının işbirliği ile yapılan operasyon sonucunda ortadan kalktı.

“Hastamız Halsizlik, Yorgunluk ve İştahsızlık Şikâyeti ile Başvurdu”

Hastanın halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlık şikâyeti ile kendilerine başvurduğunu anlatan Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Mesut Kaldır, “Hastamız halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlık şikâyeti ile başvurdu. Yaptığımız fiziki muayene sonucunda belinde ele gelen 16 cm’lik bir lezyon şüphesi veren durum saptanınca ileri tetkik olarak yüzeysel doku ultrasonu çekildi. Ultrasonda apse formasyonundan şüphelenildiği için hastamızı, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Burkay Kutluhan Kaçıra hekimimize sevk ettik” dedi.

“Yaklaşık 1,5 Litreye Yakın İltihap Boşalttık”

Hastanın geçmiş yıllarda geçirdiği ameliyatındaki kullanılan vidaların apse sorunu ortaya çıkarttığını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Burkay K. Kaçıra, “Hastaya yapılan tetkiklerde iltihap değerlerinin normalin 60 katı üzerinde olduğu görüldü. Hasta bize geldiğinde belinde 16 cm çapında büyük bir apse vardı. Sonra hastayı daha fazla sorgulayıp yıllar önce geçirmiş olduğu bir omurga ameliyatı olduğunu öğrendik. İlginç bir şekilde omurgada kullanılan vidalar iltihaplanmış. Hastanın belindeki iltihabın kaynağının omurga vidaları olduğunu tespit ettik. 16 cm çapında bir apseydi ve direk omurga vidaları ile ilişkiliydi. Yaklaşık 1,5 litreye yakın iltihap boşalttık. Vidalar zaten tamamen gevşemişti, artık görev görmüyordu. Vidaların hepsini çıkarttık, oraya vidaların yerine antibiyotikli çimento koyduk. Hastanın normalde 380 olan CRP değeri ki normalde 5 olması gerekirken bir hafta içerisinde 20’ye düştü. Hastanın kan değerleri yükseldi, halsizliği geçti ve yürümeye başladı. Şu anda hastamızın durumu gayet iyi, hastayı sağlıklı bir şekilde taburcu ettik” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR