Kentdeha – Deha TV Radyo

AKLIN UÇ NOKTASI: METAVERSE (16 MAYIS 2022)

AKLIN UÇ NOKTASI: METAVERSE (16 MAYIS 2022)
Aybüke Taştan( aytastan97@gmail.com )
17 views
16 Mayıs 2022 - 0:00

İnsanlık valizi toplayıp bir yere gitme derdindeyken önce “Uzaya gidelim, Mars uygun!” denildi. Şimdilerde de “Yeni bir dünya yaratalım, gerçek olmasın.” diyorlar. Öyle ya, Dünya hepimize dar geliyor.

*

Son günlerde radyo yayınlarımı yaparken sıkça denk geldiğim ve sizlerle paylaştığım bir haber var ki o da Metaverse…

Her gün bu konu özelinde farklı farklı yenilikler çıkmaya devam ediyor. “İyi de bu Metaverse dedikleri şey tam olarak ne?” Diye soranlar için bugün biraz Metaverse evreninden bahsedeceğim.

Türkçeye “Sanal Evren” olarak çevirebileceğimiz Metaverse, internet üzerinde var olan bir dünyayı tanımlıyor ve internetin devam eden gelişiminin bir sonraki adımı olarak görülüyor.  Meta “Öte” ya da “Ötesinde” gibi bir anlama gelirken “Verse” ise “Universe” kelimesinden geliyor ve “Evren” anlamını taşıyor. Yani, bu evren ötesi dünya bize gerçeklikten başka bir gerçeklik hissiyatı yaşatıyor.

*

Peki, bu hissi nasıl deneyimleyebiliriz? Teknoloji bunun için var efendim. VR kulaklıklar, artırılmış gerçeklik (AR), akıllı saatler ve akıllı gözlükler ile bu sanal gerçekliğin içine dâhil olabilirsiniz.

Tamamen bir sanal dünyayı yansıtan Metaverse evreninin içinde alışveriş yapabilir, arkadaşlarınızla buluşup bir yerlere üye olabilirsiniz. İş arkadaşlarınız olabilir ve birlikte çalışabilirsiniz. Tabi böyle bir dünyaya girip yine de çalışmak isteyen işkolikler varsa aranızda.

*

Metaverse evreninde her şey gönlünüzce olabilir. Etrafınızdaki yerleri ya da nesneleri kendi zevkinize göre değiştirebilirsiniz. Nasıl olsa her şey sanal ve işgücü gerektirecek herhangi bir şey yok. Düşünsenize temizlik derdi bile yok! Gerçi benim annem orda bile yerleri süpürmeye kalkabilirdi o da başka bir mevzu…

Başka neler var bu evrenin içerisinde? Hologram şeklinde kendinizi bir başka yere yansıtabilirsiniz mesela. Bu bile yeterince iyi değil mi?

Metaverse evreninde kendi fiziksel bedeniniz ve fiziksel çevreleriniz dijitalleştirileceğinden gerçeğinden ayırt edemeyeceğiniz bir deneyim olacak.

2020 yılında ünlü rap sanatçısı Travis Scott’un Fortnite platformu içerisinde Metaverse ortamında sanal bir konser düzenlediğini mutlaka duymuşsunuzdur. O zamanlar ayak sesleri duyulan bu teknoloji her geçen gün üzerine ekleyerek ilerliyor. Bir gün tam anlamıyla geliştiğinde bu dünyanın içinde sinemaya gitmek, arkadaşlarımızla oturmak gibi eylemleri aslında koltuğumuzdan kalkmadan ve hiçbir çaba gerçekleştirmeden yapabileceğiz. Zihnimizi zorlayan şu teknolojinin çılgınlığını görüyor musunuz? Hiç trafiğe çıkmadan ya da uçağa binmeden kilometrelerce ötedeki bir arkadaşınızla yan yanaymışsınız gibi buluşup vakit geçirebileceksiniz.

*

Kulağa ilginç gelse de bu teknolojiye dâhil olanlar var. Şimdiden gerçekte var olamayan evlerini, arabalarını alan insanlar, gerçekte var olmayan bir çantaya milyon dolarlar harcayanlar var. Ancak bu sanal dünyanın en çarpıcı örneği de şüphesiz kripto paralar. Bir yatırım olarak görülen bu paralar da sanal dünyanın bir parçası sonuçta değil mi?

Metaverse evreninin hayatımıza nasıl ve ne zaman tam olarak dâhil olacağını henüz bilemiyoruz ama insan aklının ve hayalinin üreticilikle buluştuğunda neler yaratabileceği beni her geçen gün hayrete düşürüyor. Yine de bir zaman sonra gerçek dünyayı unutursak ve tıpkı rüyayla hayali karıştırmak gibi sanal ile gerçeği karıştırırsak ne olur çok merak ediyorum. Aslına bakarsanız biraz da korkuyorum. Çünkü insanlar sanal dünyada yapabildikleri şeyleri gerçekte yapamazlarsa büyük bir tatminsizlik yaşayacaktır.

*

Teknoloji yine bildiğiniz gibi şaşırtmaya devam ediyor. Bundan sonra Metaverse evreni ile ilgili neler olacağını bizlere zaman gösterecek. Ne dersiniz? Bu terimden ilk olarak 1992 tarihli bilim kurgu romanı Snow Crash’de bahseden, Neal Stephenson olayın buralara kadar gelebileceğini hayal etmiş midir acaba?

Aybüke Taştan

NOT: Yayımlanan yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazara aittir.