Kentdeha – Deha TV Radyo

TEKNİK ADAMIN SEYİR DEFTERİ (16 MAYIS 2022)

TEKNİK ADAMIN SEYİR DEFTERİ (16 MAYIS 2022)
DURMUŞ ALİ ÇOLAK( colak_durmus@hotmail.com )
53 views
16 Mayıs 2022 - 0:00

Sadece Bir Tane Denizlispor Var!

Merhaba, haftalık yazılarımla birlikte siz değerli okuyucularla olacağım. Futbola, hayata dair yaşanmışlıkları, tecrübeleri, birikimleri, fikirlerimi benim doğrularımla kendi penceremden sizlerle paylaşacağım. Bazen üzüleceğiz, şaşıracağız, kızacağız ama çoğunlukla tebessüm edeceğimiz güzel yazılarda buluşmak dileğiyle.

*

Denizlispor’un bırakılan büyük borç batağı ile ligden düşmesi oluşan kargaşa ortamı 1966 yılında kurulan kulübü çok ciddi şekilde var olma mücadelesi içerisine sokmuştur.

Sezon başında yapılan kongreler, transfer yasakları, ekonomik sorunlar bu sezonun zorlu geçeceğinin sinyallerini veriyordu. Yeni yönetimde oluşan fikir ayrılıkları, transfer politikası, yetki kargaşası ile oluşan güvensizlik ortamı istifalar ile sonuçlanmış, bu olaylarda toparlanmayı geciktirmişti.

*

Oluşan yönetim kurulu; harcanan onca paralara, transferlere, yanlış teknik adam seçimlerine bir de kulübümüzün tek hedefinin ligde kalmak olacağı açıklamaları ile adeta futbolcu ve teknik adamları rahatlatmışlardır.

Yapılan tüm bu hataları kapatmak adına, zamanlama açısından doğru ama geç sayılacak önemli bir hamle yaparak, Mesut Bakkal’ı takımın başına getirmiştir. Mesut Hoca; ligde kalabilecek kapasitesi olan heyecanını, inancını yitirmiş oyuncu grubunu toparlayarak sorumluluk almalarını, kapasitelerinden azami verimi almalarını, futbolcu kişiliklerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Zor olsa da en son Ümraniyespor ile İstanbul’da berabere kalarak, son bir haftaya girerken ligde kalmayı başarmıştır. Mesut Hoca, antrenörlük kariyerinde tekrardan “Ben tecrübemle, heyecanımla hala buradayım.” mesajı vermiştir. Kulüpte küme düşmemeye sevinmesi gerekenler teknik adam ve futbolcu topluluğu, kulüp personeli ve yakın zamana kadar büyük travmalar atlatan taraftarlardır.

Söz verdik, başardık, anlımızın akıyla çıktık gibi açıklamalar yapan idarecilerin bu açıklamalarını stres dolu maç yoğunluğu sonrası rahatlama refleksi olarak görüyoruz. UEFA Kupası, defalarca Süper Lig oynamış, yeni Süper Lig’den düşmüş bir kulübün idarecileri olduklarını da hatırlamaları gerektiğini düşünüyorum.

*

Yeni açıklanan Spor Kanunu ile şirketleşme sürecine giren tüm kulüplerle birlikte, Denizlispor’da yeniden bir yapılanma anlayışı olmak zorunda. Yakın geçmişte yapılan hatalı uygulamalardan her anlamda dersler çıkararak yeni bir yol haritası çıkarma zorunluluğu doğmuştur. Şu ana kadar yapılanlar hatasıyla sevabıyla bu yönetimleri oluşturanlarındır. Bundan sonrasında bu yönetimler aynı şekilde oluşturulacak ise DENİZLİSPOR’un Denizli’de yaşayan herkesin takımı olduğunu, marka değerini para ile ölçülemeyecek kadar değerli olduğunu unutmadan bu görevi yapabilecek, yönetim bilgisine, liyakata, sorumluluğa, temsil yeteneğine ve yeterliliğine sahip kişilere, kurumlara teslim etmek en asli görevleri olmalıdır. Kulübün sağlıklı olarak yaşaması adına yapılacak bu hamle çok isabetli olmalıdır.

Unutulmasın; herkesin gönül verdiği yeşil-siyah renklere, Horoz logosuna sahip sadece bir tane DENİZLİSPOR vardır.

Durmuş Ali Çolak

NOT: Yayımlanan yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazara aittir.