Kentdeha – Deha TV Radyo

CANAN TUFAN’DAN MİMARLAR ODASI RÖPORTAJI

CANAN TUFAN’DAN MİMARLAR ODASI RÖPORTAJI
39 views
23 Mayıs 2022 - 14:48

DEHA TV ekranlarında ilk bölümü yayınlanan “Canan Tufan ile Farklı Görüşler” programına konuk olan Mimarlar Odası Başkanı Özlem Durdu Kabel ve Yönetim Kurulu Üyesi Gülperi Deniz Kıyak, moderatör Canan Tufan’ın sorularını yanıtladı.

CANAN TUFAN: İnşaat malzemelerindeki fiyat artışı sektörü nasıl etkiliyor?

ÖZLEM DURDU KABEL: Fiyat artışı bizim kanayan yaramız. Şu anda fiyat artışları direkt İnşaat maliyetlerini arttırırken yanında da birçok sektörü etkiliyor. Proje aşamasından başlayarak en son işte iskan ruhsatı aşamasındaki belediyeye kadar. Neden? İnşaat maliyetlerinin artması ne yapıyor? İnşaat yapımını da azaltıyor, onun azalması proje çizimini de azaltıyor, o azaldığında beton zaten olmuş bugün itibariyle 1200. En son aşaması iskan ruhsat aşaması ve ruhsat aşamasında da belediyenin gelirleri var. Biz 200 kalem olduğunu düşünüyoruz 200 sektörü etkiliyor.

CANAN TUFAN: Nitelikli mimarlık hizmeti kullanıcıya ne katar?

ÖZLEM DURDU KABEL: Çok doğru soru. Biz seçim kampanyasında da meslek hayatımızda da hep mimarla çalışırsanız ne kazanırsınız sorusuna cevap vermek üzere seçim kampanyası da yürüterek bunu topluma anlatmak istiyoruz. Evet, mimara geliyorsunuz bir miktar bedel ödüyorsunuz ama bu bedelin karşısında kullanıcı ne kazanacağını bilmeli. Bunun ekonomik getirilerinin yanı sıra birçok getirisi var. Siz bir mimarla çalıştığınızda mimar gelip kullanıcıyla görüşür.

GÜLPERİ DENİZ KIYAK: Mimarlar fonksiyonel yaşam alanı oluşturuyorlar. Siz mesela bir mobilyacıya gidiyorsunuz, bir müteahhite gidiyorsunuz ama o sizi anlayamıyor. Biz farklı müşterilerle farklı yaşam alanlarında yaşamak isteyen insanlarla görüştüğümüz için onlara uygun fonksiyonel yaşam alanı oluşturabiliyoruz ve aslında kullanıcının en fazla üstünde durduğu şey maddi yönü ve maddi yönünden de aslında kazanç sağlıyor çünkü baştan ne yapacağını görüyor, biliyor. Baştan ne yapacağını gördüğü için doğru karar verip ondan sonra değiştirmeden uzun vadeli bir çalışma yapılmış oluyor. Böylelikle hem maddi yönden hem manevi yönden her türlü kazanç sağlamış oluyor.

CANAN TUFAN: Yeni mezun mimarlar nereden başlamalı, sektörde ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz?

GÜLPERİ DENİZ KIYAK: Ben 2019 mezunuyum, 3 yıldır mimarım. Bizde sıkıntı şu, biz mimar olarak mezun olduğumuzda bizim bir staj dönemimiz olmuyor. Bu da aslında bir dezavantaj çünkü staj döneminde ne yapılıyor görüyorsunuz. Öğrenim hayatıyla saha gerçekten çok farklı. Okul döneminde yapılan projelerle meslek hayatı çok farklı o yüzden bunları staj döneminde yaşayıp da sektöre atılmak bence biraz daha etkili olur diye düşünüyorum. Bizim yaşadıklarımız neler? Şunlar; inşaat sektöründe işleri mimarlar yönlendirmiyor genellikle müteahhitlerin yönlendirmesiyle çalışıyor sektör o yüzden mimarlar kendi istediğini yaptıramıyor ve müşterinin de isteğini yaptıramamış oluyor. Mimar da yeni mezun olunca ne oluyor belki kıdemli bir mimar isteklerini yaptırabiliyorken yeni mezun bir mimar daha tecrübesiz gözüktüğü için isteklerini yaptıramıyor. Böyle sorunlar oluyor.

ÖZLEM DURDU KABEL: Yeni mezun arkadaşlarımız bir süre meslektaşlarımızın yanında staj zorunluluğu olmasa bile mezun olduktan itibaren ofis açmayı tercih etmekten öte tecrübeli bir meslektaşımızın yanında deneyim kazanması ona meslek hayatında daha büyük artı olarak dönecektir çünkü okuldan çıkınca “Ne oluyoruz?” deriz. Çünkü okul bize “Biz çok iyiyiz, mükemmeliz” algısı verir. Gerçek hayatta yönetmelikler, ekonomik şartlar, kullanıcı hep bizi törpüler. Öyle olunca da sudan çıkmış bir balığa dönüyoruz. Staj denenmesi daha faydalı olabilir.

CANAN TUFAN: Özlem Hanım, Denizli mimarisini nasıl buluyorsunuz, yeni gelişmekte olan semtlerimiz hakkında düşünceleriniz nelerdir?

ÖZLEM DURDU KABEL: Gerçekçi olarak kendimizi eleştireceksek çok iyi şeyler yapamıyoruz çünkü neden? En başta ekonomik koşullar, çok iyi şeyler yapmak isteyebilirsiniz ama ekonomik güç buna yetmeyebilir. 2 talep, 3 imar parsellerin durumu, 4 yönetmelikler. Bunların hepsi aslında bizi kısıtlıyor. Birbirinin benzeri ve kopya yapılar yapmaya başlıyoruz. Yapıyoruz zaten sonuç da ortada. Gülperi yeni mezun oldu. Okuldaki projeler ile gerçek hayattaki projelerin çok farklı olduğunu gördü.

CANAN TUFAN: Geçmişten günümüze mimaride ne gibi değişimler oldu? Osmanlı mimarisi ile günümüzdeki mimari arasındaki farklar nelerdir?

ÖZLEM DURDU KABEL: Osmanlı’da tabi biz savaşan bir toplumduk. Yani Osmanlı’nın çatısı altındaki milletler aslında daha çok savaşmış. Yapı ustaları da daha çok devşirmelerden oluşuyor yani Ermeni de olabilir. Çünkü savaşa gitmediklerinden yapı ustası onlar. Doğal olarak aslında o bilgi birikimi biz sürekli savaştığımız için yenileyememişiz ve göçer bir toplumuz aslında biz. Yani ne yapmışız Anadolu’dan girmişiz göçe göçe batıya gelmişiz. Aslında çok zengin topraklarımız var. Bu da bizim yapı kültürümüzü çok da geliştirmemiş aslında evet saygıdeğer bir Mimar Sinan’ı biz dünyaya armağan etmişiz ama müşterisi kim? Saray. Sonsuz bir destek var arkasında. O da muhteşem şu an yeni teknolojilerle dahi yapılamayacak eserler üretmiş. Şimdi teknolojinin gelişmesi, hızlı üretim, betonun belki de sanayi devriminde bulunması yani hepsi bir arada aslında biz gerçekten birbirinin kopyası yapılar yapıyoruz. Osmanlı döneminde bu işte saraya ait yapılar camiler hala çok muhteşem diyebiliyoruz ama onun ötesinde sivil mimariye çok örnek bırakamadık. Denizli’de zaten yok Osmanlı. Cumhuriyet dönemine ait yapıları bile biz yıkıp yerle bir etmişiz. Osmanlı’dan gelenler büyük kentlerde daha çok. İşte cami, saray gibi yapılarımız var ve onlar bizim göz bebeğimiz, onları korumamız lazım ama Denizli’de Cumhuriyet dönemi yapılarını bile korumuş durumda değiliz yani.

CANAN TUFAN: Mimari çizimleri yaparken nelerden esinleniyorsunuz?

GÜLPERİ DENİZ KIYAK: Mimari çizimleri yaparken dergilerden, eski kitaplardan, mimari kitaplardan genellikle arşivlerden esinleniyoruz ama Pinterest Mimarlığı diye de bir şey var şu an. Bütün müşteriler, ustalar Pinterest kullanıyor. Pinterestte beğendiği bir şeyi ben şunu istiyorum bunu istiyorum diye ilerliyor ama aslında bu çok sağlıklı bir şey değil çünkü o Pinterestte olan her şey çok sağlıklı ya da iyi yapılmış işler değil. İyi yapılmış işler nerede? Genellikle önemli mimari sitelerde, önemli mimari dergilerde yayınlanmış yapılar oluyor. En önemlisi bu yapılardan esinlenmek. Ben bunları araştırarak ilerlemeye çalışıyorum.

CANAN TUFAN: Yeni mezun bir mimar olarak hedefleriniz nelerdir?

GÜLPERİ DENİZ KIYAK: Kendimi ifade edebileceğim yapılar oluşturmak ama şu an sektörde olan durumdan çok da memnun değilim ve böyle ilerlemek istemiyorum. Nasıl ilerlemek istiyorumdan ziyade nasıl ilerlemek istemiyorum diye cevap verebilirim. Bu sektörün böyle ilerlemesinden açıkçası hem mimar hem de kullanıcı olarak memnun değilim.