Kentdeha – Deha TV Radyo

DOLAR YENİDEN 16 LİRAYI AŞTI

DOLAR YENİDEN 16 LİRAYI AŞTI
22 views
24 Mayıs 2022 - 13:12

Enflasyona endeksli tahvil beklentileriyle gerileyen döviz kurları, yeniden yükselişe geçti. Dolar 16 lirayı, Euro 17 lirayı aştı. Denizli Kuyumcular Odası Başkanı Yusuf Yıldırım DEHA Haber’e yaptığı değerlendirmesinde perşembe gününe kadar artışın süreceği öngörüsünde bulundu.

Denizli Kuyumcular Odası Başkanı Yusuf Yıldırım Perşembe Gününe İşaret Etti

20 Aralık 2021 tarihi sonrasında ilk defa dolar/TL’de 16 seviyesi görüldü.

Dolar/TL’de iki haftalık sert yükseliş sonrası yaşanan düşüş kalıcı olmadı ve kur 16 seviyesini aşarak 16,15’i gördü. Euro/TL’de de 17,35 seviyesi görüldü.

Geçtiğimiz haftalarda 1,03 seviyelerine kadar gerileyen Euro/Dolar paritesinde de bugün 1,0724 seviyesi görüldü. Euro, ABD Doları karşısında değer kazandı.

Denizli Kuyumcular Odası Başkanı Yusuf Yıldırım doların yükselmesi ile ilgili DEHA Haber’e değerlendirmelerde bulundu. Başkan Yıldırım, “Yurt dışında dolar fiyatının FED’in faiz artırımına gitmesi ile birlikte talep görmesi, aynı zamanda ülkemizde de enflasyonun artışına paralel olarak dolar hızlı bir şekilde değer kazanıyor. Aynı zamanda ons altın tüm dünyada talep gördüğü için ons altının fiyatı da 1870’lere ulaşması nedeni ile güncel fiyatında da yükselme yaşanıyor. Ons altın şuanda 970 lira sınırlarında bulunuyor. Tabi bunlar psikolojik eşikleri aştığı için bir miktar daha artış öngörülebilir. Burada önemli olan perşembe günü Merkez Bankasının alacağı kararlar ile şekillenecektir. Eğer Merkez Bankası söylendiği gibi süper bono tarzı bir tahvil çıkarırsa ya da buna benzer bir uygulamaya geçerse fiyatlar bir miktar daha gerileyebilir. Ancak perşembe gününe kadar fiyatların bir miktar daha yükseleceğini öngörüyorum. Perşembe günü Merkez Bankasının Tahvil kararı ile doların 14.75’e kadar gerilemesini bekliyorum, kararlar beklendiği gibi olmazsa artış sürecektir. Merkez Bankasının kararını beklemek gerek” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin