Kentdeha – Deha TV Radyo

YOKLAMA KAÇAĞI OLANLARA BEDELLİ İMKÂNI

YOKLAMA KAÇAĞI OLANLARA BEDELLİ İMKÂNI
17 views
24 Mayıs 2022 - 13:30

Bedelli askerlik kapsamı bakaya kalan ve yoklama kaçağı olanlar için genişledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından bakaya ve yoklama kaçağı gençlerin bedelli askerlikten yararlanma fırsatı olacağını duyurdu. Diğer yandan açık cezaevlerindeki hükümlülerin izin süreleri uzatıldı.

Açık Cezaevi İzinleri 31 Temmuz 2023’e Uzatıldı

Gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında bakaya ve yoklama kaçakları için bedelli askerlik kararı açıklandı. Diğer yandan 31 Mayıs’ta sona erecek olan açık cezaevlerindeki hükümlülerin COVID-19 izinleri de 31 Temmuz 2023’e kadar uzatıldı.

Sevke tabi olduğu halde sevkini yaptırmayanlar ile sevk edildiği birliğe katılmayanlara bakaya deniliyor. Sevkini yaptırdığı halde kendisine tanınan yol süresi dışında birliğine katılanlar geç iltihak bakayası, olarak kabul ediliyor. Milli Savunma Bakanlığı, tabi olduğu yoklama yılı içerisinde yoklamasını yaptırmayanlar yoklama kaçağı olarak adlandırılıyorlar.

Konu ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada, “Bugün sayıları 550 bini bulan yoklama kaçağı gençlerimize bir müjde vermek istiyorum. Yoklama kaçağı gençlerimize bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıyoruz. Askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilirler” dedi.

Buna göre kaçak yılına göre değişen oranlarda bir rakam ilavesiyle askerliğini bedelli yapmak isteyenler askerlik şubelerine başvurularını yapabilecekler.

2022 yılında bedelli askerlik fiyatı ise 56 bin 500 lira oldu.

Öte yandan kabineden açık cezaevi hükümlüleri ile ilgili bir karar da çıktı. Buna göre; 31 Mayıs’ta sona erecek olan açık cezaevlerindeki hükümlülerin COVID-19 izinleri de 31 Temmuz 2023’e kadar uzatıldı.