Kentdeha – Deha TV Radyo

İBRAHİM YILDIZ, İRAN İZLENİMLERİNİ PAYLAŞTI

İBRAHİM YILDIZ, İRAN İZLENİMLERİNİ PAYLAŞTI
24 views
02 Haziran 2022 - 11:20

Deha TV ekranlarında yayımlanan “Renkler” programı yapımcısı Araştırmacı İbrahim Yıldız, 5. kez gerçekleştirdiği İran gezisine dair izlenimlerini paylaştı. İran’ın köklü medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafya olduğunu belirten Yıldız, günümüz İran insanının özellikle XIX. yüzyılda yoğun olarak yaşanan sömürgenin izlerini taşıdığını söyledi.

“Renkler” Programı İran’daydı

Televizyonumuzda yayımlanan Yazıyor Yazıyor programının konuğu Deha TV’nin sevilen ve beğeni ile takip edilen “Renkler” programının yapımcısı Araştırmacı İbrahim Yıldız oldu.

Birsen Bozkurt: İran’a bugüne kadar gerçekleştirdiğiniz ziyaret sayısının fazla olduğunu biliyorum. İzlenimlerinizi paylaşır mısınız?

İbrahim Yıldız: Geçtiğimiz haftalarda 5. kez İran’a gittim. Tarihsel anlamda önemiyle birlikte mutlaka görülmesi ve tanınması gerektiğini söyleyebilirim. İlk gittiğimde 4-5 günlük bir konaklamaydı. İnanılmaz bir misafirperverlik söz konusu. Bizden daha fazla diyebilirim. Denizlimizde de son yıllarda İranlı vatandaşlarla beraberiz. Dönem dönem olumsuz değerlendirmeleri duyuyoruz. İran’da ki yaşamın görülmesi durumunda bu bakış açısının değişeceğini tahmin ediyorum. Kaldığımız süre içerisinde demokrasinin, hukukun önemi daha da iyi anlaşılıyor.

Birsen Bozkurt: Tarihsel anlamda da baktığımızda köklü medeniyetlere ev sahipliği yapan bir ülke. Tarihsel anlamda neler söyleyebilirsiniz?

İbrahim Yıldız: İran’ı bin yıl Türk soylu insanlar yönetti. Son olarak Kacar Hanedanlığı yer alıyordu. 1781-1925 yılları arasında yönetti. İngilizlerin sömürgesi ile hanedanlık devriliyor ve şahlar yerine getiriliyor. Ziyaretlerimde Kacar Hanedanlığı’nın son torunu ile biraraya geldim. Ne yazık ki kısa süre öncede hayatını kaybetti. Bana hanedanlığı temsil eden tören giysisini hediye etmişti. İçimi acıtan sahip çıkılmayışıdır.

Birsen Bozkurt: İran’ı ayrıca el dokuması halıları ile biliriz. Ticarete yansıması nasıl?

İbrahim Yıldız: Muazzam el dokuması halılar yer alıyor. Tahran’da bulunan onlarca han var. İçerisinde binlerce el dokuması halıların satışı yapılıyor. Maalesef  ihracata yönelik imkanlar bulunmuyor. Önemli bir gelir kapısı aslında. Sadece el dokuması halı alımı için dahi gidilebilir.