Kentdeha – Deha TV Radyo

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ
4 views
04 Haziran 2022 - 12:14

Prof. Dr. Hüseyin Turgut Virüs İle İlgili Merak Edilenleri Cevapladı

Koronavirüsü atlattık derken “Maymun Çiçeği” virüsü tedirginliğe neden olmaya başladı. Maymun Çiçeği virüsü ve yapılması gerekenler ile ilgili Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Turgut, Eylem Şimşek Tetik’in sorularını yanıtladı.

Eylem Şimşek Tetik: Maymun Çiçeği virüsü nedir ve belirtileri nelerdir?

Prof. Dr. Hüseyin Turgut: 1958 yılında Afrika’da bir araştırma laboratuvarında denek olarak kullanılan bir maymunda görülmesi nedeni ile virüse bu isim verilmiş. Maymundan kaynaklı bir hastalık değil yani.

Bu virüste 2 aşama söz konusu. Aslında tüm hastalıklarda aşağı yukarı bu böyledir. Birinci aşamada yani vücuda girdiğinde kuluçka süresi var 5 ile 21 gün arasında, kısalsa bile 4-13 diyebiliriz. Belirtiler bu aşamada ateş, ateşin getirdiği baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, üşüme halinde düşmek bilmeyen bir ateş. Bunun dışında diğer hastalıklardan farklı olarak lenf bezi dediğimiz bölgelerde yani boyunda, çene altında, koltuk altında bezeler çıkmaya başlar ve bu 10 gün kadar sürer. 2. aşamada ise deri belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

*

Eylem Şimşek Tetik: Son zamanlarda bu tür hastalıklar daha çok görülmeye başladı. Nedeni nedir?

Prof. Dr. Hüseyin Turgut: Daha önce 100 yılda bir diyorduk ama artık 10 yılda bir bu tür hastalıklar meydana gelecek. Daha fazla olacak, daha çeşitlenecek. Dünya nüfusu hem arttı hem de eskiye göre çok daha hareketli, seyahat ediyor. O nedenle çok kolay bulaşabiliyor, yayılabiliyor. Aynı zamanda bu hareketli nüfusların yaşam kaynaklarını istila ediyor. Yani aslında bulaşan bu virüs değil insan gidip virüsü alıyor. Eğer bu denli seyahat olanağı olmasaydı hiçbir zaman başka bir kıtaya ulaşamaz hatta köyünden öteye gidemezdi. Kısacası nüfus çok kalabalık ve devamlı hareket halinde bu nedenle bu salgınlar hep olacak.

*

Eylem Şimşek Tetik: Maymun Çiçeği virüsünün çiçek virüsü ile bağı var mı ve koronavirüs kadar hızlı bir yayılım olur mu?

Prof. Dr. Hüseyin Turgut: Bağları var tabii ki, aile bağı olarak kuzen diyebiliriz ancak aynı değiller. Koronavirüs ile de farklılar, farklılığı şu;  Koronavirüs bir RNA virüsü, bu virüs ise DNA virüsü. DNA virüsleri durağan olurlar, varyant geliştirmiyorlar o nedenle Koronavirüsü kadar hızlı yayılmayacağını düşünmüyorum ki bilim adamları öyle diyor. Yani dikkatli olmamız lazım ama pandemi beklememiz de doğru değil. Bir de Maymun Çiçeği virüsünün aşısı var ki bu çok önemli koruyuculuğu %85 gibi yüksek bir oran. Amerika’da maymun çiçeği virüsü ile ilgili aşı geliştirildi ve stoklarında var. Eğer bu dediğimiz gibi büyük bir salgına dönüşürse kullanabilecek. Fakat şuan kullanımda değil. Bu virüsün hastalığı aşıyla önlenebilir durumda yani Covid-19’dan farklı bir avantajımız da bu.

*

Eylem Şimşek Tetik: Virüsün bulaşmasını önlemek için yapılması gerekenler neler?

Prof. Dr. Hüseyin Turgut: Belirtilerin görülmesi halinde doktora mutlaka gidilmesi gerek. Bu tür, bahsettiğimiz 2. aşamada görülen lezyonlar olduğu zaman geçer dememek gerekiyor, hekime mutlaka gidilmeli. Vatandaşlarımızın hem kendi sağlığı için hem de başkalarının sağlığı için de yapması gerek. Eğer bu lezyonlar var ise giysilerin, yatak örtüleri ya da ortak kullanılan eşyaların ayrılması ve temizlenmesi gerekli. Teşhis için de Koronavirüste olduğu gibi PCR testi yapılıyor ancak Maymun Çiçeğinde Koronavirüste olduğu gibi ağız ve burundan sürüntü alınmıyor, ciltteki lezyonlardan ya da kabuklardan, yaradan örnek alınıyor herhangi bir rahatsızlık vermiyor. Alınan örnek yine PCR ile test edildikten sonra teşhis konuluyor.

Bir de artık daha yaşlı nüfusumuz var, kronik hastalığı olanlar var, direnci zayıf insanlarımızın sayısı da arttı. Bu nedenle direncimizi arttırmalıyız. Sağlıklı besleneceğiz, egzersizimizi yapacağız, zararlı maddelerden ve kullanımından uzak duracağız. Bu tür salgınlardan korunmanın en önemli adımı bunlardır.