Kentdeha – Deha TV Radyo

BİR HAYATIN SONU DİĞERİNİN BAŞLANGICI OLABİLİR (06 HAZİRAN 2022)

BİR HAYATIN SONU DİĞERİNİN BAŞLANGICI OLABİLİR (06 HAZİRAN 2022)
Aybüke Taştan( aytastan97@gmail.com )
15 views
06 Haziran 2022 - 0:00

Öldükten sonra bile kalbiniz atmaya devam edebilir desem ne dersiniz?

İş icabı pek çok yere gitmek ve haberlik görüntü almak durumunda kalıyorum. Geçenlerde sağlıkçılar için düzenlenmiş olan bir eğlencenin haberini yapmak için düğün salonunda bulundum. Burada bana garip gelen şey ise salonda organ bağışı gönüllülerinin de aranıyor olmasıydı. Girer girmez görevli beni yakalayıp “Siz zaten bağışçı olmuşsunuzdur.” dedi. Uzaktan bilinçli bir imaj çiziyormuşum. Neyse, gönüllü oldum tabi ki ama bir yerde imza atmadan önce dalıp gittiğimden tereddüdümü silmek için açıklamalarda bulundular. Fakat benim derin derin düşündüğüm şey bağışçı olmak değildi. Bir yandan insanlar Ankara havası eşliğinde eğlenirken diğer yandan bir gün ölecek olmanın hatırlatılıyor olmasıydı. Yüzümü düşüren şey, dünya üzerinden silinip gitmemin her an her saniye gerçekleşebilme ihtimaliydi.

İnsan işte her şeyi normalleştirdiği gibi ölümü de normalleştirebiliyor ve hemen her şeye bir çare, bir cevap bulabilmesine rağmen ölümü engelleyemiyor. Aklımızın almadığı ve birçok noktada bizde derin sıkıntılar bırakan bir olgu ölüm. Ama ben bugün ölümden değil, organ bağışından bahsedeceğim sizlere. Benim gibi bir anlık dalıp gidin bakalım o derin dehlize…

*

Öncelikle organ bağışı yapacak kişinin akli dengesinin yerinde olması ve 18 yaşını geçmiş olması gerekir. Aynı zamanda hangi organınızı ya da organlarınızı bağışlayacağınız da sizin seçiminize kalır. Sizin belirlediğiniz organlar tıbbi ekipler tarafından nakle uygunsa alınacağından aslında süreç basit bir süreç değildir.

Organ naklini hayattayken yapabildiğiniz gibi vefat ettikten sonra da yapabilirsiniz. Bunun için kesin olarak beyin ölümünüzün gerçekleşmiş olması gerekir. Diyelim ki, siz bağışçı oldunuz ve bundan 50 sene sonra vefat ettiniz. Sistem bunu hatırlayacak ve yine de ailenizin onayını aldıktan sonra işlemi gerçekleştirecektir. Yani, organdan bahsediyoruz al senin olsun denilip alınacak bir şey değil elbette.

*

Peki, hangi organlar bağışlanabilir? Hayattayken bağışlayabileceğimiz iki organ var ilki böbrek ve ikincisi karaciğer. Beyin ölümü kesin olarak gerçekleşip aile de onay verirse kalp, akciğer, karaciğer, ince bağırsak, pankreas, böbrek gibi organlar ve kalp kapağı, tendon, kemik, yüz, el, kol, bacak, uterus gibi organlar için nakil gerçekleştirilir.

Elbette hayattayken yapacağınız organ bağışını etraflıca düşünmeniz gerekir. Çünkü sonrasında sağlık anlamında bir problem yaşarsanız bu tamamen kendi seçiminiz olacaktır. Bu gibi durumların yaşanmaması için sürekli olarak kontrole gitmeniz gerekir. Burada yine rastlayıp hayran kaldığım bir sevgi örneğini anlatacağım sizlere. Dedim ya meslek icabı çok yere girip çok insanla tanışıyorum ve bu insanların her biri yeni ufuklar açıyor bana.

*

Deli Dumrul hikâyesini bilir misiniz? Deli Dumrul kendisine yakın bir obada yaşayan bir genç delikanlının ölmesi üzerine Azrail’e sinirlenir ve onunla dövüşmek ister. Azrail ile dövüşülür mü? Deli Dumrul yenileceğini anlayınca yalvarmaya başlar. Azrail ise canını bağışlaması için ona alacağı başka bir can vermesini ister. Deli Dumrul annesine, babasına ve kardeşine gider ancak hiçbiri canını vermez. En sonunda eşine giden Deli Dumrul eşinden “Sensiz zaten hayatımın bir anlamı olmayacak” cevabını alır. Bunun üzerine Azrail, Deli Dumrul ve eşini bağışlayıp ikisine 140 yıl ömür biçer fakat anne, baba ve kardeşin canını alır.

İşte böyle bir hikâyeyi karşılaştığım yerde tanıştığım bir kadın paylaştı benimle. Eşine bir böbreğini vermiş. Kendi anne, baba ve kardeşinin yapmadığını eşi için o yapmış. Bu olayın üzerinden yıllar geçmesine rağmen düzenli kontrollere gidiyorlarmış.

Böyle bir durumda kalmayın tabi ki ama insan söz konusu sevdiği kişi olunca bir dakika bile düşünmek istemez bence. Gelelim ölüm sonrası bağışlara…

*

Bunun için çok kısa bir süre ayırıp form dolduruyorsunuz. Başvuru için Devlet Hastaneleri, İl Sağlık Müdürlükleri, Özel Hastaneler, Üniversite Hastaneleri ve Semt Poliklinikleri de dâhil olmak üzere organ nakli yapan tüm kuruluşlara gidebilirsiniz. Sonrasında fikir değişikliği yaparsanız da e-devlet üzerinden işlemi iptal etmeniz de mümkün.

Peki, niye önemli bu organ bağışı? Biliyorsunuz pek çok hasta nakil için sıra bekliyor ve belki de sıra kendilerine gelmeden hayatları sona eriyor. 2020 yılından bu yana 27 bin hasta sıra beklemeye devam ediyor. Bu hastaları ve ailelerini düşünün bir de.

Çaresizlik zor bir şey ve benim başıma gelmez dememek lazım. Hayatta her an her şey insanı bulabiliyor.

O yüzden öldükten sonra artık hiçbir işimize yaramayacak olan organlarımız bir insanın yaşama tutunmasına vesile olabilir. Belki de dünyada bırakacağımız tek iz olabilir. Sizi derin dehlizlere daldırdıysam şunu sorayım, öldükten sonra bile kalbiniz atmaya devam edebilir desem ne dersiniz?

Aybüke Taştan

NOT: Yayımlanan yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazara aittir.