Kentdeha – Deha TV Radyo

EYLEM ŞİMŞEK TETİK KÖŞE YAZISI (06 HAZİRAN 2022)

EYLEM ŞİMŞEK TETİK KÖŞE YAZISI (06 HAZİRAN 2022)
EYLEM ŞİMŞEK( eylemsimsek@kentdeha.com.tr )
14 views
06 Haziran 2022 - 0:00

Kiralık-Satılık

Osman Ziya Sülün, 1923’te İstanbul’da doğdu. 1950 ve 60’lı yıllardaki tramvay, Galata Kulesi, kent meydanlarındaki saatler, şehir hatları vapurları gibi kamu mallarını “satarak” ya da “kiraya vererek” efsane haline geldi. Birçok filme konu olan Sülün Osman, kitapta geçen bir sözün manevi duygularını rencide ettiği gerekçesi ile Aziz Nesin’e de dava açtı.

Söze Sülün Osman olarak bilinen ve zekâsını biraz art niyetli kullanan Osman Ziya Sülün’ü tanıtarak neden başladım? İlk akla gelen soru bu gibi görünse de benim meraka gark olduğum ne kadara kiraya verdi acaba?

*

Yaklaşık 2 ay kadar önce eşim Önder ile birlikte kiralık ev aramaya başladık. İnternette bakmadığım site, uygulamadığım filtre kalmadı,  arada evi yerinde görmeye de gittik. Sonuç olarak ev kiralarının yüksek olduğuna kanaat getirip “Satın mı alsak?” diye düşündük ve ben yine internette araştırmalara başladım.

Sonuç olarak elde var sıfır, arayışlarımız sürmekte.

İnternet sitelerinde aynı evin 10 farklı firmadan ilana verilmesinden tutun, ilana verilen evin yerinde olmamasına kadar birçok durumla karşılaştık. Asıl önemli olanı ise fiyatların dudak uçuklatması.

Şöyle bir rakam bile gördüm: 6.544.765.587.652.456

Yanlış yazılmışsa demek.

*

Rakamlar ilanlarda verilen konumlar gibi temsilidir ancak bu kadar çoktur.

Genelde ev sahibi ilan verir, benimki biraz “ev alınır” gibi oldu ama sadede geleyim.

*

Konuklarım ile yaptığımız programlarda maliyetlerin çok arttığını belirtiyoruz da kiralık veya satılık olan evlerin cidden uçuk, fahiş, acayip, artık ne derseniz öyle olduğunu araştırmalarıma dayanarak net bir şekilde söyleyebilirim.

Bu konuda yetkililer çalışmalara başladılar, umudum sonuç vermesi.

Gelelim bir diğer kiralık konusuna öyle ya sadece ev değil araç, arsa daha birçok şey kiraya verilebiliyor.

*

DEHA TV olarak kurumum da kiracı, en azından bir süre öncesine kadar öyleydi. Bina, mekân anlamında değil bu kiracılık.

Denizli’nin ilk yerel kanalı olan DEHA TV uydu yayınlarından ayrıldı. Çünkü aylarca dile getirilip gerekli yerlere iletilmesine karşın uydu kirası her geçen gün artışını sürdürdü.

Eh! Pandemi belimizi bükmüş tam düzeliyoruz derken, dünya ekonomik kriz yaşamaya başladı ve tabi Türkiye de. Buna dair önlemler alındı toparlanıyor dedik, Rusya-Ukrayna savaşı patlak verdi. Gelinen noktada ise herkesi zorlayan bir ekonomik durum söz konusu.

Fiyatlar devamlı artarken ve piyasa bu denli sıkıntılıyken uydudan çıkma kararı almak “ZORUNDA” kalındı. Yani evi boşalttık.

*

Çok değerli izleyicilerimiz de haliyle her gün bizi arayıp merak ettiklerini soruyorlar.

Açıklamayı bir defa da buradan yapayım. DEHA TV kapanmadı, şuan bu yazıyı masamda yazıyorum, birazdan da Ana Haber bültenimizi sunmak üzere stüdyomuza geçeceğim. Sadece defaatle dile getirdiğimiz üzere uydu kiralarının afaki yükselişi ve bu konuda bir şey yapılmamış olması sebebi ile bir süre uydu kiracısı olamayacağız.

Fakat gerek dijital ortam gerekse diğer platformlarda tüm yayınlarımız devam etmekte. Elbette boş durmayacaktık. Bu anlamda DEHA TV bulunduğumuz döneme uygun dijital olanaklara yatırımlarını yapmaya başladı ve DEHA TV’ye özel dijital bir uygulama hayata geçiriliyor.

*

Laf aramızda bence çok da iyi oldu. Neticede yeniçağa girdik ve adı DİJİTAL.

Sülün Osman ile başladığım (Kimse ile benzeştirmek niyeti söz konusu dahi değildir) yazımı yine Sülün Osman’a gönderme yapan bir filmi paylaşarak noktalayayım.

Kemal Sunal’ı da özlemle anarak, “En Büyük Şaban” filmini tekrar izleyin derim. Bugünlerde en azından güldürür ve düşündürür bizleri.

Sağlıcakla kalın…

Eylem Şimşek Tetik

NOT: Yayımlanan yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazara aittir.