Kentdeha – Deha TV Radyo

BÜYÜKŞEHİR’DEN KALE’YE ÇEVRE YATIRIMI

BÜYÜKŞEHİR’DEN KALE’YE ÇEVRE YATIRIMI
7 views
07 Haziran 2022 - 17:00

Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ’nin Kale ilçesinde hayata geçirdiği ve bölgenin uzun yılardır kanayan yarasına çözüm olan Kale Atık Su Arıtma Tesisi törenle hizmete girdi. Vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda çalışarak, çevre yatırımlarına devam ettiklerini vurgulayan Başkan Osman Zolan, “Çevre bizim gözbebeğimiz” dedi.

Kale’nin Kanayan Yarası Büyükşehir ile Çözüme Kavuştu

Çevre yatırımları ile örnek projelere imza atan Denizli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Kale ilçesinde yapımını tamamladığı Kale Atık Su Arıtma Tesisi’nin açılış törenini gerçekleştirdi.

Açılış programına Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, Büyükşehir DESKİ Genel Müdürü Niyazi Türlü, Genel Sekreter Yardımcıları Ali Aydın, Seval Gebeş, Serhat Akbulut ile Ömer Faruk Özer, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Mehmet Fatih Namık Öztürk, AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Öztürk açılış töreninde, Türkiye Çevre Haftası’nda böylesine önemli bir tesisin kazandırılmasında emeği olan Başkan Osman Zolan ve tüm ekibine teşekkür ederek, tesisin hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

“Tavas Ovası Kirlilikten Kurtarıldı”

Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç ise, Denizli’nin büyükşehir olmasıyla birlikte tüm ilçelerde hizmet yağmurunun başladığını belirtti.

“Denizlimizde Ne Varsa İlçelerimizde De Olacak Demiştik”

Türkiye’nin çevre hassasiyeti konusunda son 20 yılda büyük bir atılım gerçekleştirdiğini anlatan Başkan Osman Zolan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, çevre yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini söyledi. 2014 yılında büyükşehir statüsüne kavuşulmasının ardından Kale ilçesine yaptıkları ziyarette kendilerine iletilen en önemli sorunu çözdükleri için mutlu olduklarını ifade etti.

“Çevre Bizim Gözbebeğimiz”

Başkan Zolan, hayata geçirdikleri Tavas Katı Atık Bertaraf Tesisi ile Kale, Beyağaç, Tavas, Serinhisar ve Acıpayam’da vahşi depolamanın önüne geçtiklerini hatırlattı.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminden bahseden Başkan Zolan, Kale’ye doğalgaz geleceğini de müjdeledi.

Konuşmaların ardından Kale Atık Su Arıtma Tesisi’nin açılışı yapıldı. Başkan Zolan ve beraberindekiler tesiste incelemede bulundu.

Sulama Suyu Standartlarında Arıtma

Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından hizmete alınan ve toplam kapasitesi 30 bin kişilik olan tesisisin 13 bin kişilik ilk kademesinin günlük ortalama 2.425 metreküp, 17.000 kişilik ikinci kademesinin ise günlük ortalama 3.172 metreküp suyu arıtacağı ifade edildi. Betonarme Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi olarak inşa edilen Kale Atık Su Arıtma Tesisi’nin atık suları sulama suyu standartlarını sağlayacak şekilde arıtacağı belirtildi. Atık suyun fiziksel arıtma, ileri biyolojik arıtma ve dezenfeksiyon işlemlerine tabi tutulacağı ardından bu atık sudan azot, fosfor, organik karbon ve zararlı organizmaların giderimi yapılarak deşarj edileceği bildirildi.